Zbigniew Czyż
Iga Świątek
Iga Świątek PAP/EPA/ISABEL INFANTES
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału tenisowego turnieju na kortach Wimbledonu. W czwartej rundzie Polka pokonała Szwajcarkę Belindę Bencić 6:7 (4-7), 7:6 (7-2), 6:3. Liderka rankingu obroniła dwie piłki meczowe w drugim secie. To życiowy sukces raszynanki w Wimbledonie. Jeszcze nigdy nie awansowała do grona ośmiu najlepszych tenisistek tego turnieju w karierze seniorskiej. W ćwierćfinale zagra z Ukrainką Jeleną Switoliną.

Wyrównany pierwszy set

Pierwszy gem dla Igi Świątek przy własnym podaniu, 1:0.

W drugim Polka prowadziła już 40:0, ale pięć kolejnych piłek padło łupem Bencić, 1:1.

Gem do zera dla Świątek, 2:1.

Tenisistki utrzymują swoje podanie, Świątek wygrywa piątego gema do zera i prowadzi 3:2.

Na korcie niewiele się zmienia, zarówno podopieczna Tomasza Wiktorowskiego jak i Bencić wygrywają przy swoich podaniach. Liderka rankingu prowadzi 4:3.

5:4 dla Igi Świątek, żadna z zawodniczek nie chce stracić punktu przy swoim serwisie.

Iga Świątek prowadziła już 40:15, ale podobnie jak na początku spotkania nie utrzymała przewagi. Szwajcarka zakończyła gema winnerem z bekhendu po obronie dwóch piłek setowych, 5:5.

Liderka rankingu WTA prowadzi po swoim serwisie 6:5.

Pewna wygrana w kolejnym gemie Szwajcarki. Będzie potrzebny tie-break, 6:6!

Słaby decydujący moment pierwszego seta w wykonaniu Igi Świątek. Belinda Bencić wygrywa 7:4, a całego seta 7:6 i obejmuje prowadzenie w meczu 1-0!

Pierwszy set trwał godzinę i pięć minut. Polka zaliczyła jeden as serwisowy przy trzech rywalki. Szwajcarka popełniła pięć podwójnych błędów, Świątek ani jednego.

Znowu decydował tie-break

Początek drugiego seta udany dla Polki. Najpierw przełamała rywalkę do 30, drugiego gema wygrała pewnie przy własnym serwisie i prowadzi 2:0.

3:1 prowadzi Iga Świątek.

Bencić najpierw wygrywa przy własnym podanku, a chwilę później przełamuje Świątek i doprowadza do remisu 3:3.

Trzeci z rzędu wygrany gem przez 26-letnią Szwajcarkę, która prowadzi już 4:3 i jest coraz bliżej wyeliminowania Polki z turnieju!

Świątek doprowadziła do wyrównania 4:4, ale Bencić nie chce wypuścić z rąk nadarzającej się okazji. Wygrywa kolejnego gema, prowadzi 5:4 i jest już bardzo blisko pokonania liderki rankingu.

Raszynianka nie zamierza zejść z kortu pokonana. Po swoim serwisie doprowadza do wyrównania 5:5.

Bencić popełnia zdecydowanie więcej podwójnych błędów, bilans 6-1. Szwajcarka ma za to lepsze statystyki w asach serwisowych, 4-3.

Gem dla Bencić, prowadzi 6:5.

Dwie piłki meczowe dla Bencić.

Polka wychodzi z opresji, jest 40:40.

Jest gem dla Świątek i remis 6:6. W drugim secie też potrzebny będzie tie-break!

Polka wyciągnęła wnioski i tym razem nie dała się zaskoczyć. Wygrała tie-breaka 7:2, a całego seta po godzinie i dziewięciu minutach 7:6. W meczu jest remis 1-1!

Polka wytrzymała presję

W decydującym secie remis 1:1.

Po zaciętym trzecim gemie Świątek wychodzi z opresji i utrzymała swoje podanie. Polka prowadzi 2:1.

Jest przełamanie dla Igi Świątek, która prowadzi już 3:1 i jest na dobrej drodze do awansu do ćwierćfinału Wimbledonu.

22-letnia tenisistka z Polski nie zwalnia tempa, wygrywa trzeciego gema z rzędu, 4:1!

Tenisistka trenowana przez Tomasza Wiktorowskiego coraz bliżej triumfu. Kolejny wygrany gem przy własnym serwisie, 5:2.

Bencić jeszcze wierzy w odrobienie strat, 5:3.

Iga Świątek dopięła swego. Wygrywa trzeciego seta 6:3, a cały mecz 2-1 i melduje się w ćwierćfinale Wimbledonu!

Mecz trwał trzy godziny i trzy minuty. Polka zaliczyła trzy asy serwisowe, Bencić - 4. Bilans błędów podwójnych 2-11.

W ćwierćfinale Iga Świątek zagra z Jeleną Switoliną z Ukrainy (74. miejsce w rankingu WTA), która wyeliminowała Białorusinkę Wiktorię Azarenkę.