Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup już 5 maja 2024

Filip Bares
Filip Bares
FOTO: Tomasz Kasjaniuk
FOTO: Tomasz Kasjaniuk mat.pras.
Podczas konferencji prasowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie zaprezentowano szczegóły 3. edycji mityngu lekkoatletycznego w chodzie sportowym – Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 5 maja 2024 r., a gwiazdy światowego walkingu ścigać się będą na nowej trasie w historycznym sercu Warszawy – na pętli wytyczonej pomiędzy Placem Teatralnym, a Placem Piłsudskiego. Rywalizacja na dystansie 20 km kobiet i mężczyzn będzie miała rangę oficjalnych PZLA Mistrzostw Polski.

W spotkaniu udział wzięli: Renata Kaznowska – zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Piotr Borys – wiceminister sportu i turystyki, Waldemar Dąbrowski – dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Sebastian Chmara – wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, dyrektor i organizator imprezy Robert Korzeniowski oraz zawodnicy, którzy wystartują w mityngu: Dawid Tomala i Maher Ben Hlima.  

Zawody odbywają się w ramach prestiżowego cyklu World Athletics Race Walking World Tour Gold, a na zaproszenie czterokrotnego mistrza olimpijskiego w chodzie sportowym Roberta Korzeniowskiego do Warszawy przyjadą reprezentanci aż pięciu kontynentów. Wśród nich takie gwiazdy tej konkurencji, jak Chinka Liu Hongtrzykrotna mistrzyni świata na 20 km, mająca w kolekcji na tym dystansie medale olimpijskie każdego koloru, reprezentująca Peru dwukrotna mistrzyni świata Kimberly Garcia Leon, czy aktualna wicemistrzyni świata na 20 km Jemima Montag z Australii. Ton rywalizacji mężczyzn nadawać będą zapewne japoński mistrz świata z Oregonu Toshikazu Yamanishi oraz zwycięzca ubiegłorocznej edycji warszawskiego mityngu, dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata Caio Bonfim z Brazylii. Nie zabraknie też najlepszych biało-czerwonych – mistrza olimpijskiego na 50 km z Tokio Dawida Tomali i dwukrotnej wicemistrzyni świata z Eugene Katarzyny Zdziebło.   

Szybka trasa podczas naszego mityngu sprzyjać będzie uzyskiwaniu czasów dających przepustkę na igrzyska w Paryżu. Właśnie wróciłem z drużynowych mistrzostwach świata w Antalyi, gdzie startowała elita światowego chodu sportowego, którą w większości już 5 maja zobaczymy w Warszawie. Bardzo się cieszę, że nasza eksportowa para – Katarzyna Zdziebło i Dawid Tomala – wywalczyła w Turcji kwalifikację olimpijską w sztafecie mieszanej na dystansie maratońskim. Pozwoli im to na skoncentrowaniu się teraz na walce o uzyskanie także minimum olimpijskiego na dystansach indywidualnych. Najlepiej, żeby stało się to w Warszawie – powiedziałKorzeniowski.  

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup to impreza, które łączy rywalizację wyczynowców ze zmaganiami amatorów i praktycznym poznaniem korzyści zdrowotnych płynących z uprawiania chodu sportowego.  

— Chcemy, żeby wydarzenie było świętem chodu sportowego. Wszyscy chętni będą więc mogli spróbować swoich sił w marszu masowym GO4 WALK Walking Lovers Fans&Friends, który odbędzie się na jednej pętli trasy, na której rywalizować będą profesjonaliści. To dystans tylko 1 200 metrów, więc zapraszam wszystkich! Organizujemy także seminarium eksperckie, podczas którego swoją wiedzą podzielą się wybitni specjaliści medycyny, dietetyki i trenerzy walkingu, mi.in. dr Ernest Kuchar, trener i fizjolog Ryszard Szul, dr Wojciech Ozimek, a w tajniki zdrowej diety wprowadzi odbiorców dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim – Katarzyna Niedźwiedzka. Można się jeszcze zapisywać na seminarium poprzez formularz na stronie www.walkingkorzeniowski.com. Zarówno udział w seminarium, jak i w marszu masowym są bezpłatne — zachęca dyrektor mityngu.   

— Cieszę się bardzo, że już po raz trzeci m.st. Warszawa jest współorganizatorem imprezy światowej rangi – Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. Warszawa angażuje się w organizację i dotowanie tego wydarzenia od 1. edycji w 2022 r. W tym roku wymiar zawodów będzie jeszcze bardziej warszawski. Nowa trasa przebiegnie przez historyczne serce stolicy, wokół Placu Piłsudskiego, Teatru Wielkiego i Opery Narodowej. Tym bardziej zachęcamy wszystkie warszawianki, warszawiaków oraz osoby przebywające 5 maja w Warszawie, do wspólnego kibicowania i podziwiania znakomitych zawodów, w których zmierzą się topowe zawodniczki i zawodnicy. Zwłaszcza, że oglądanie tego fantastycznego widowiska jest otwarte dla wszystkich i bezpłatne. Zachęcam również do wzięcia udziału w marszu i w seminariach eksperckich, podczas których będzie można poznać tajniki zdrowej diety i kondycji fizycznej. Dziękuję bardzo panu Robertowi Korzeniowskiemu, którego legendarna kariera i pełna sukcesów droga sportowa, przyciąga do stolicy czołowe gwiazdy chodu z całego świata. Dziękuję również za tak prężną organizację zawodów i promowanie sportowej postawy w Polsce. Dzień 5 maja to będzie prawdziwe święto sportu i wielka próba dla zawodników przed tegorocznymi letnimi igrzyskami olimpijskimi w Paryżu – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy. 

— Cieszymy się, że jako ministerstwo możemy być partnerem tak wyjątkowego wydarzenia jak Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. Wspieramy wydarzenia sportowe i inicjatywy, które promują zdrowy styl życia i aktywność fizyczną. Z radością obserwujemy rosnącą popularność kolejnych dyscyplin sportowych, a chód staje się coraz bardziej dostępny. Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup będzie okazją do zobaczenia światowej elity chodu sportowego i gościny dla jego wielbicieli w sercu Warszawy. Gorąco zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tym wielkim święcie sportu – powiedział sekretarz stanu w ministerstwie sportu i turystyki Piotr Borys. 

— Dla mnie świat sportu i świat kultury są jednością – w jednym i drugim chodzi o to, żeby zidentyfikować talent, pracować nad jego rozwojem, a potem uczynić z istnienia tego talentu źródło wielkiej dumy nas wszystkich. Sztuka, kultura i sport są dziedzinami, które pozwalają ludziom na identyfikację z tym plemiennym sensem wspólnoty. Kiedykolwiek w perspektywie mojego wzroku pojawia się Robert Korzeniowski, to wiem, że coś ciekawego się wydarzy. Pomyślałem, żeby efektem naszej współpracy było coś pięknego i deklaruję, że każdy z polskich olimpijczyków przez najbliższy rok będzie miał wolny wstęp do Teatru Wielkiego – powiedział dyrektor Waldemar Dąbrowski i na potwierdzenie tych słów wręczył Dawidowi Tomali bilety na cieszący się wielkim powodzeniem spektakl „Kopciuszek”. 

— Dla naszych chodziarzy występ w Warszawie będzie bardzo istotny. Zawodnicy na tej fantastycznie wkomponowanej w miejską tkankę trasie powalczą nie tylko o medale mistrzostw Polski, ale też o przepustki na imprezy międzynarodowe. Nasz gospodarz, czyli Robert Korzeniowski, z pewnością będzie czekał na minima olimpijskie. Szanse są spore, stawka będzie międzynarodowa. W końcu to nie tylko mistrzostwa Polski, ale też mityng prestiżowego cyklu World Athletics Race Walking Tour Gold. Podsumowując zapowiada się świetne sportowe zakończenie majówki w Warszawie – mówi wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara

– Cieszę się, że wychodzimy z naszą konkurencją tak bezpośrednio do ludzi. Mityng odbędzie się we wspaniałym miejscu, a tak bliski kontakt z rywalizacją sportową na najwyższym poziomie z pewności przyczyni się do popularyzacji chodu sportowego. Liczę, że przyjdzie wielu kibiców i swoim dopingiem pomoże nam w uzyskaniu jak najlepszych rezultatów. A ci, którzy po raz pierwszy zobaczą na żywo najlepszych chodziarzy na świecie, z pewnością będą zaskoczeni, z jaką prędkością i w jakim tempie chodzimy – zachęca Dawid Tomala.   

— Bardzo się cieszę, że jestem tutaj wśród Was. Choć miałem bardzo długą przerwę w treningach – ok. 13 lat, to uważam, że najlepsze jest jeszcze przede mną i jestem na najlepszej drodze do startu w igrzyskach w Paryżu. Mój potencjał nie jest do końca wykorzystany i wiem, że stać mnie na medal olimpijski dla Polski – powiedziałpochodzący z Tunezji reprezentant Polski Maher Ben Hlima 

Program minutowy Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup 2024: 

08:30 20 km mężczyźni elita – zawody kwalifikujące do IO Paryż 2024 

10:30 20 km kobiety elita – zawody kwalifikujące do IO Paryż 2024 

12:30 ceremonia dekoracji elity kobiet i mężczyzn 

13:00 marsz masowy GO 4 WALK Walking Lovers - 1 okrążenie 

13:30 1 km M & K U10 

13:45 1 km M & K U12 

14:00 2 km M & K U14 

14:00 seminarium Walking Lovers (I sesja) – Teatr Wielki, Sale Redutowe 

14:30 3 km M & K U16 + Kobiety MASTERS 

15:00 5 km M & K U18 + Mężczyźni MASTERS 

15:00 seminarium Walking Lovers (II sesja) – Teatr Wielki, Sale Redutowe 

16:00 10 km elita M & K+ Mężczyźni U20+ 

17:00 zakończenie mityngu 

*** 

Organizatorzy i partnerzy Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup 2024 

Patronaty honorowe: Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras, Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.  

Organizatorzy: Fundacja Roberta Korzeniowskiego i Klub Lekkoatletyczny RK Athletics. 

Współorganizator: Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie.  

Partnerzy instytucjonalni: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Społeczne Warszawa, Samorząd Województwa  

Mazowieckiego, Polski Związek Lekkiej Atletyki, World Athletics. 

Partnerzy: Veolia, Fundacja PKO BP, Toyota z Radości, Grupa WeNet, Tamex Obiekty Sportowe, Grupa  

LUXMED, Grupa American Heart of Poland, Polska Organizacja Turystyczna, Aktywna Warszawa, Lekkoatletyka dla Każdego, Walking Lovers.  

 

*** 

Historia Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup  

Pierwsza edycja mityngu została zorganizowany 9 kwietnia 2022 r. na stadionie OSiR Praga Południe w Warszawie. Jednak ze względu na szok społeczny spowodowany wybuchem kilka tygodni wcześniej wojny w Ukrainie, miał on ograniczony charakter. Druga edycja zawodów odbyła się 23 kwietnia 2023 r. na koronie PGE Narodowego. Rywalizacja w różnych kategoriach wiekowych toczyła się na dystansach od 1 do 10 km. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był wyścig na 20 km, odbywający się w ramach cyklu Race Walking World Tour Gold. Wśród kobiet zwyciężyła Peruwianka Kimberly Garcia Leon, a wyścig mężczyzn wygrał Brazylijczyk Caio Bonfim. Mistrzynią Polski na 20 km została Olga Chojecka, a mistrzem kraju Łukasz Niedziałek. 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24