Koszykówka: Energa - Ślęza 62:46, CCC - Ostrovia 90:54

JP, RB
Wrocławianki (czerwono-żółte stroje) były w Toruniu bezradne w ofensywie. Zdołały rzucić zaledwie 46 punktów Jacek Smarz
Nie miały wiele do powiedzenia zawodniczki Ślęzy Wrocław w Toruniu. Podopieczne Arkadiusza Rusina uległy miejscowej Enerdze aż 46:62. Pewny triumf nad Ostrovią Ostrów Wlkp. (90:54) zanotowało z kolei CCC Polkowice.

Pierwsza przewagę zdobyła Ślęza, która prowadziła w pierwszych minutach 9:4. Z czasem to jednak Energa narzuciła swoje warunki gry. Świetna Darxia Morris oraz skuteczna w zbiórkach Kelley Cain zapewniły gospodyniom przewagę. W 13 minucie było nawet 23:15, choć chwilę później Ślęza zmniejszyła straty do zaledwie punktu.

"Katarzynkom" w 1. połowie udało się zatrzymać liderki Ślęzy. Sharnee Zoll miała 2 pkt i 3 asysty, Marissa Kastanek z gry tylko 1/5. Cała drużyna zresztą nie grzeszyła wielką skutecznością - zaledwie 33 proc. (Energa miał 37 proc.).

To był mecz walki. Obie drużyny były dobrze przygotowane i szachowały się nawzajem w defensywie. Podwojenia, kuksańce, przepychanki pod koszami - to była fizyczna koszykówka. Czyste pozycje do rzutów w każdej kwarcie można było policzyć na palcach jednej ręki, a każda akcja wymagała od koszykarek wielkiego wysiłku.

Po przerwie Energa zaczęła mozolnie budować przewagę (37:28 w 16. min.). W 29.minucie z dystansu trafiła Emila Tłumak i było 45:35.

Obie drużyny walczyły w obronie, a w ofensywie to Energa miała momenty finezji dzięki Morris, która choć podwajana, to i tak potrafiła w kluczowych momentach trafiać do kosza.

Amerykanka w ostatniej kwarcie wybijała piłkę z boku, odbiją ją od pleców rywalki i trafiła za 2. Po chwili z dystansu poprawiła Adamowicz i torunianki wygrywały 60:42. Do końca meczu zostały 4 minuty i losy spotkania były przesądzone.

- Gratuluję Enerdze zasłużonej wygranej. Przed meczem mówiłem drużynie, że musimy zatrzymać rywalki w okolicach 60 punktów. To się udało, ale nie spodziewałem się, że tak duże problemy będziemy mieć w ofensywie, to był nasz najgorszy mecz pod tym względem. Przyda nam się taka nauczka przed play off - powiedział po meczu niepocieszony trener Ślęzy, Arkadiusz Rusin.

Dobre informacje dla wrocławskiego klubu nadeszły na szczęście z Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie InvestinTheWest AZS AJP pokonał Wisłę Can-Pack Kraków 83:78, dzięki czemu Ślęza stoi przed ogromną szansą zajęcia pierwszego miejsca w fazie zasadniczej Basket Ligi Kobiet. Aby tak się stało, "żółto-czerwone" muszą ograć za tydzień u siebie JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec.

O jak najwyższe miejsce przed rozpoczęciem fazy play-off walczy także CCC Polkowice. "Pomarańczowe" w sobotę wysoko pokonały Ostrovię Ostrów Wlkp., nie mając z rywalkami większych kłopotów od początku spotkania. Tylko po pierwszej połowie gospodynie wygrywały aż 59:32, przesądzając losy meczu.

Basket Liga Kobiet - 21. kolejka

Energa Toruń - Ślęza Wrocław 62:46 (19:13, 12:13, 16:10, 15:10)
Energa: Morris 19, Cain 9, McBride 8 (1x3), Tłumak 8 (2), Adamowicz 5 (1) oraz Michael 13, Cebulska, Sosnowska.
Ślęza: Zoll 10, Greene 10, Kaczmarczyk 7, Sklepowicz 4 (1x3), Kastanek 2 oraz Skobel 5 (1), Rymarenko 4, Treffers 4, Koperwas, Majewska.

CCC Polkowice - TS Ostrovia Ostrów Wlkp. 90:54 (29:19, 30:13, 19:7, 12:15)
CCC: R. Musina 16, Ortiz 14 , Gajda 11 (1x3), Leciejewska 10, Gala 9 (1), Idziorek 8 (2), V. Musina 7 (1), Faulkner 6, Rezan 5, Stankiewicz 4, Światowska, Urbaniak.
Ostrovia: Orozović 15 (1x3), Motyl 15 (1), Bishop 12, Jackowska 4, Stępień 4, Jones 2, Nowicka 2, Walczak, Kaczmarek, Kowalczyk.

Pozostałe mecze 20. kolejki: Basket 90 Gdynia - Cosinus Widzew Łódź 86:72, InvestinTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. - Wisła Can-Pack Kraków 83:78, Artego Bydgoszcz - PGE MKK Siedlce 74:59, Zagłębie Sosnowiec - Pszczółka PolskiCukier AZS -UMCS Lublin 57:78.

I LIGA KOBIET (GRUPA B)

Ślęza II Wrocław - ŻKK Olimpia Wodzisław Śląski 90:77 (20:26, 25:13, 16:21, 16:17, 13:0)
Ślęza: Tyszkiewicz 23 (2x3), Jaworska 23 (2), Zuchora 18, Wdowiuk 15 (1), Siemianas 11 - Mączka, Woźna.

Pomarańczarnia MUKS Poznań - MKS MOS Karkonosze Jelenia Góra 94:62 (31:11, 17:10, 24:15, 22:16)
MKS MOS: Pawlukiewicz 17, Paździerska 17 (3x3), Mach 15 (1), Szubrowska 8, Kwietoń - Rola 3, Kryszpin 2, Ratajczak, Bernaś.

Pozostałe mecze 21. kolejki: ŁKS SMS Łódź - Chrobry Basket Głuchołazy 73:60, AZS Politechnika Korona Kraków - Enea AZS Poznań 89:71, Basket Aleksandrów Łódzki - AZS AJP II Gorzów Wlkp. 60:62.

11. Tęcza Leszno 19 22 -185

Materiał oryginalny: Koszykówka: Energa - Ślęza 62:46, CCC - Ostrovia 90:54 - Gazeta Wrocławska