Lekkoatletyka. Mission: Impossible - Completed! Marek Zakrzewski z tarczą. Reprezentacja na tarczy. W Jerozolimie najgorszy start w historii

Paweł Wiśniewski
Niespełna 18-letni Marek Zakrzewski jest pierwszym Europejczykiem od 32 lat, który wygrał biegi na 100 i 200 metrów na jednych lekkoatletycznych mistrzostwach Europy do lat 20! Od 11 roku życia trenuje z Tomaszem Czubakiem Instagram/Marek Zakrzewski
Reprezentacja Polski zajęła dopiero 8. miejsce w klasyfikacji medalowej 27. edycji lekkoatletycznych mistrzostw Europy juniorów. Nieco lepiej wypadliśmy w klasyfikacji punktowej - podobnie, jak Francja zgromadziliśmy 88 punktów i z uwagi na większą liczbę pierwszych miejsc (2, Francja tylko 1 złoto) - dało nam 4. miejsce. Największą gwiazdą na Stadionie Narodowym w campusie Givat Ram Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, okazał się Marek Zakrzewski – zdobywca złotych medali tak na 100, jak i 200 metrów! Po pozostałe medale sięgnęli: Zuzanna Wiernicka na 3000 metrów (srebro) i Zuzanna Maślana w pchnięciu kulą (srebro) oraz Maksymilian Szwed w biegu na 400 metrów (brąz).

W Jerozolimie, Marek Zakrzewski został jednym z czterech lekkoatletów, którym udało się wywalczyć dwa tytuły mistrzowskie w konkurencjach indywidualnych! Polak wygrał oba krótkie sprinty, a Łotyszka Agate Caune okazała się najszybsza na 3000 i 5000 metrów, a Niels Laros z Holandii na 1500 i 5000 metrów.
Niemka Rosina Schneider została mistrzynią Europy U20 w biegu na 100 metrów przez płotki i w sztafecie 4x100 metrów.

Niestety - pięć medali to najgorsze osiągnięcie reprezentacji Polski na juniorskich mistrzostwach Europy od 20 lat (w 2003 roku Polacy również pięciokrotnie stali na podium)!