Męczarnie Hurkacza w Paryżu. Polak walczy o ATP Finals

Filip Bares
Hubert Hurkacz awansował do drugiej rundy turnieju ATP w Paryżu. Polak pokonał we wtorek Sebastiana Kordę 6:3, 6:7 (6-8), 6:3.

Korda pokonany

Wtorkowy mecz pomiędzy Hurkaczem a Kordą był ich trzecim w tym sezonie. W styczniu lepszy okazał Amerykanin, który wygrał 3:2 w setach w IV rundzie wielkoszlemowego Australian Open. Z kolei 14 października w Szanghaju wygrał Polak 2:0.

Hurkacz bardzo dobrze wszedł w paryski turniej. Otwierającego gema wygrał do zera, a w kolejnym przełamał rywala za pierwszym break-pointem. Od stanu 2:0 Polak kontrolował przebieg seta do tego stopnia, że Korda nie miał nawet szansy na odrobienie strat. Amerykanin zaserwował więcej asów (3 do 2) niż Hurkacz, ale nie miał ani jednego break-pointa w pierwszej partii, którą Polak wygrał 6:3.

W drugiej odsłonie Korda dłużej bronił swojego serwisu. Dopiero w 7. gemie Hurkacz przełamał rywala, ale tym razem nie potrafił "skończyć" rywala. Prowadząc 5:4 Polak "posypał" się i w łatwy sposób przegrał swoje podanie. Przy stanie 5:5 Hurkacz zmotywował się, ale to nie wystarczyło do wykorzystania nawet jednego z trzech break-pointów. Kolejnego gema wygrał już "na sucho" i doprowadził do tie-breaka. W nim przegrał pierwsze pięć piłek po czym... wygrał sześć kolejnych! Polak nie wykorzystał jednak piłki meczowej i przegrał tie-breaka 6:8.

W decydującym secie obaj Panowie szli łeb w łeb przez sześć gemów. W 7. Hurkacz wygrał "na sucho", a w 8. w końcu przełamał Kordę. Trzeciego seta wygrał 6:3.

Walka Hurkacza o Turyn

Hurkacz przystąpił do francuskiego turnieju po udanym starcie w Szwajcarii. W Bazylei doszedł do finału, w którym poległ z Kanadyjczykiem Felixem Augerem-Aliassime'em 6:7 (3-7), 6:7 (5-7).

Hurkacz w finale imprezy ATP zagrał po raz dziewiąty (licząc tylko singla), a porażkę poniósł dopiero po raz drugi. Wcześniej musiał uznać wyższość rywala w Montrealu w 2022 roku, natomiast w siedmiu innych turniejach zdobył tytuł: w Winston-Salem (2019), w Miami, Delray Beach i Metz (2021), w Halle (2022) oraz w Marsylii i w Szanghaju (2023).

W poniedziałkowym notowaniu rankingu ATP Hurkacz utrzymał się na 11. miejscu, ale w niedzielę nie wykorzystał szansy na zrobienie ważnego kroku w stronę zakwalifikowania się do kończącego sezon turnieju ATP Finals w Turynie (12-19 listopada), z udziałem ośmiu najlepszych tenisistów w 2023 roku.