Mincidelice – Śląsk: Dwa oblicza i porażka WKS-u na inaugurację EuroCupu

OPRAC.: Dawid Foltyniewicz
WKS Śląsk Wrocław
Mincidelice JL Bourg-en-Bresse wyraźnie pokonał WKS Śląsk Wrocław 90:74 w 1. kolejce BKT EuroCup. Podopieczni Olivera Vidina pokazali w tym meczu dwa oblicza – w pierwszej połowie ich gra mogła się podobać, ale po przerwie znacznie odstawali od rywali.

Do Francji Śląsk poleciał borykając się z dużymi problemami na pozycjach obwodowych. Do gry wrócił co prawda Jawun Evans, ale w składzie zabrakło Aleksandra Wiśniewskiego, a do gry nie był gotowy także Łukasz Kolenda. WKS rozpoczął mecz piątką Evans, Hassani Gravett, Jakub Nizioł, Saulius Kulvietis i Dušan Miletić.

Trójkolorowi zaczęli świetnie – od prowadzenia 5:0 – i tę przewagę byli w stanie utrzymać przez większość pierwszej kwarty. Znakomicie prezentował się Miletić, który był nie do zatrzymania pod koszem i już po kilku minutach miał na koncie 9 punktów. Sporo energii w ofensywie dawali też Nizioł i Gravett, a wśród rywali wyróżniał się Hugo Benitez (12 oczek w 7 minut na parkiecie). Pod koniec pierwszej kwarty rywale odrobili straty i wyszli na prowadzenie, wygrywając tę część gry 24:22.

W kolejnej odsłonie JL Bourg zaczął stopniowo budować przewagę. W ofensywę WKS-u wkradło się sporo niepewności, przez co częściej oddawał wymuszone rzuty pod presją czasu. Jeden z nich – trójka Gravetta – natchnął jednak wrocławian do lepszej gry i niedługo przed przerwą dogonili rywali. Końcówka pierwszej połowy należała do Francuzów i po punktach Kevina Kokili oraz Isiaha Mike’a w ostatnich 30 sekundach to oni prowadzili 46:42.

Drugą połowę otworzyły dwa celne rzuty z dystansu Jeremy’ego Morgana, które niejako „ustawiły” całą grę po przerwie. JL Bourg złapał spory luz w grze i serią 21-4 praktycznie zapewnił sobie wygraną w całym spotkaniu. Grający znacznie szerszą rotacją zespół z Francji miał kilku liderów, a obok wcześniej wymienionych Beniteza i Morgana wyróżnić należy niezłą grę Bryce’a Browna, byłego zawodnika Kinga Szczecin. Po 30 minutach gospodarze prowadzili 67:53.

Ostatnia kwarta była formalnością. Po przerwie sporo minut na parkiecie dostał Jawun Evans, ale w jego grze widać było jeszcze brak rytmu meczowego i zgrania z kolegami z drużyny. Drużynie Śląska brakowało energii i pomysłu widocznego przed przerwą. W efekcie o drugiej połowie koszykarze z Wrocławia chcieliby jak najszybciej zapomnieć, a mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 90:74.

1. KOLEJKA BTK EUROCUPU
Mincidelice JL Bourg-en-Bresse – WKS Śląsk Wrocław 90:74 (24:22, 22:20, 21:11, 23:21)
JL Bourg-en Bresse: Hugo Benitez 19, Jeremy Morgan 14, Zaccharie Risacher 13, Bryce Brown 12, Maksim Salash 8, Kevin Kokila 7, Godwin Omenaka 6, Axel Julien 5, Isiah Mike 4, Maxime Courby 2;
Śląsk Wrocław: Dusan Miletic 19, Jakub Nizioł 13, Saulius Kulvietis 11, Mateusz Zębski 8, Hassani Gravett 8, Jawun Evans 6, Daniel Gołębiowski 5, Arciom Parachouski 4, Kuba Piśla 0.