MKOl 25 stycznia ogłosił, że rozważa możliwość dopuszczenia do międzynarodowych zawodów na neutralnym statusie rosyjskich sportowców, którzy nie wyrazili poparcia dla inwazji na Ukrainę.
„Pierwszego dnia poniedzienia Komitetu Wykonawczego MKOl, Komitet Wykonawczy MKOl omówi wnioski i rozważy opinie po serii konsultacji przeprowadzonych z członkami MKOl, Narodowymi Komitetami Olimpijskimi, federacjami międzynarodowymi i przedstawicielami sportowców na temat solidarności z Ukrainą, sankcji wobec Rosji i Białorusi, a także status sportowców z tych krajów”
– napisano w oświadczeniu.
Bach: Musimy być politycznie neutralni, ale nie apolityczni
Przewodniczący MKOl, 69-letni Niemiec Thomas Bach zaapelował do rządów krajów, aby nie ingerowały w kwestię dopuszczania rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowych zawodów. W rozmowie z „Der Spiegel” zasugerował, że dopuszcza start Rosjan i Białorusinów w igrzyskach olimpijskich 2024 bez flagi i hymnu, zaznaczając przy tym, że MKOl nie popiera dyskryminacji ze względu na narodowość.
– Jeśłi polityka decyduje o tym, kto może wziąć udział w zawodach, to sport i zawodnicy stają się narzędziami polityki. Sport nie może wtedy przekazać swojej jednoczącej mocy. Musimy być politycznie neutralni, ale nie apolityczni. Dobrze wiemy, że polityka rządzi światem. Wiemy też, że nasze decyzje mają implikacje polityczne i musimy to uwzględnić w naszym myśleniu. Ale nie powinniśmy też popełnić błędu, wywyższając się na arbitrów politycznych sporów, ponieważ zostaniemy zmiażdżeni przez te siły polityczne
– powiedział przewodniczący MKOl na forum politycznym w niemieckim Essen.
Polska wśród krajów rozważających bojkot igrzysk w Paryżu
Tymczasem 35 krajów, w tym Polska, USA, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Australia, Kanada, Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja zaapelowały do MKOl o niedopuszczenie Rosjan i Białorusinów do igrzysk w Paryżu z powodu trwającej wojny na Ukrainie. Kraje te rozważają również zastosowanie bojkotu igrzysk, jeśli MKOl wyrazi zgodę na udział sportowców Rosji i Białorusi pod neutralną flagą.
– Ukraina chce, cytuję „totalnej izolacji wszystkich Rosjan”. Mamy dylemat. Czujemy, cierpimy i rozumiemy ukraińskich obywateli oraz sportowców. Z drugiej strony, jako organizacja globalna, ponosimy odpowiedzialność za prawa człowieka i Kartę Olimpijską. Jedno i drugie nie pozwala na tak totalną izolację osób posiadających konkretny paszport
– oświadczył Bach w Essen.
Kolejny cios w PKOL
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?