Młodzieżowe i juniorskie MŚ w kajakarstwie. Sześć polskich medali w sobotę

Łukasz Konstanty
Lukasz Gdak
Sześć medali zdobyli w sobotę polscy zawodnicy podczas trwających w węgierskim Szeged młodzieżowych i juniorskich mistrzostw świata w kajakarstwie. Łącznie w ciągu dwóch dni Polacy wywalczyli dziesięć krążków.

W młodzieżowych mistrzostwach świata w konkurencji K2 na dystansie 500 metrów złoty medal wywalczyły Sandra Ostrowska i Martyna Klatt, które o ponad sekundę wyprzedziły Włoszki i o ponad dwie sekundy Meksykanki. Obydwie panie w piątek, wraz z Heleną Wiśniewską i Julią Olszewską okazały się najlepsze także w konkurencji K4 na dystansie 500 metrów.

Także w K2 na 500 metrów najlepsza okazała się męska dwójka - Jakub Stepun i Bartosz Grabowski, która na mecie wyprzedziła Portugalczyków i Amerykanów.

W konkurencji C4 na dystansie 500 metrów srebrny medal zdobyły Polki rywalizujące w składzie: Angelika Dorozińska, Aleksandra Jacewicz, Katarzyna Szperkiewicz i Julia Walczak. Zwyciężyły Kanadyjki, a brąz wywalczyły Węgierki. W tej samej konkurencji Polacy (Juliusz Kitewski, Adrian Kłos, Norman Zezula, Krystian Hołdak) zajęli trzecie miejsce.

Zaciętą rywalizację stoczyli nasi juniorzy w konkurencji K2 na dystansie 500 metrów. Alex Borucki i Jarosław Kajdanek ostatecznie wywalczyli srebrny medal, wyprzedzając Niemców Tilimanna Sommera i Jonasa Borkowskiego o zaledwie 0,02 sekundy! Najlepsi okazali się Węgrzy Bence Osgyani i Gergo Keller.

W konkurencji C4 na dystansie 500 metrów juniorzy płynący w składzie Kacper Sieradzan, Rafał Poklepa, Piotr Kujawa i Marceli Krawiec, zdobyli brązowy medal. Złoto wywalczyli Ukraińcy, a srebro trafiło do Węgrów.

Łącznie dotychczas w rywalizacji młodzieżowców polscy zawodnicy zdobyli cztery złote medale, a także po jednym srebrnym i brązowym krążku. Z kolei juniorzy wywalczyli po dwa razy srebro i brąz. W niedzielę ostatni dzień rywalizacji w Szeged.

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?