MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Peter Sagan, trzykrotny mistrz świata w kolarstwie, zakończył karierę

Łukasz Konstanty
Łukasz Konstanty
Fot. IMAGO/Fotoreporter Sirotti Stefano
Trzykrotny mistrz świata w kolarstwie Peter Sagan zakończył karierę. W niedzielę pożegnał się z kibicami w wyścigu Dookoła Słowacji, w którym zajął 93. miejsce. Nie udało mu się zrealizować planu startu na rowerze górskim w igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Peter Sagan z miejscem w historii kolarstwa

- Po tylu latach trudno uwierzyć, że moja podróż w zawodowym kolarstwie dobiegła końca. Mijając linię mety wyścigu Dookoła Słowacji miałem mieszane uczucia: smutku, nostalgii, ale także dumy i radości. To słodko-gorzkie uczucie żegnać się z tym rozdziałem mojej kariery, ale nie mogłem sobie wymarzyć lepszego niż to miejsca, w mojej ojczyźnie i w moim wyścigu - napisał Sagan na Facebooku.

34-letni Słowak przeszedł do historii kolarstwa jako pierwszy zawodnik, który wygrał wyścig elity ze startu wspólnego o mistrzostwo świata w trzech kolejnych latach 2015, 2016 i 2017. Trzykrotnymi mistrzami świata byli także Włoch Alfredo Binda, Belgowie Rik van Steenbergen i Eddy Merckx oraz Hiszpan Oscar Freire, ale żaden z nich nie triumfował trzy razy z rzędu.

121. zwycięstw Sagana w karierze

W obfitującej w sukcesy karierze kolarz z Żyliny odniósł 121 zwycięstw, co daje mu 19. miejsce w klasyfikacji wszech czasów (z czynnych zawodników więcej ma na koncie tylko Brytyjczyk Mark Cavendish), ale po raz ostatni triumfował w czerwcu 2022 roku w mistrzostwach Słowacji.

Sagan rozpoczynał karierę właśnie od kolarstwa górskiego, dopiero później postanowił przenieść się na szosę. Wygrał m.in. 12 etapów Tour de France (siedem razy wywalczył zieloną koszulkę najlepszego sprintera wyścigu) oraz klasyki Paryż-Roubaix i Dookoła Flandrii. W 2011 roku triumfował w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne.

Słowak startował dwukrotnie na igrzyskach olimpijskich: w 2012 roku w wyścigu szosowym oraz cztery lata później w kolarstwie górskim. Nie udało mu się zdobyć medalu. W tym sezonie podpisał półroczny kontrakt z ekipą Pierre Baguette Cycling, aby przygotować się do igrzysk w Paryżu, ale na przeszkodzie stanęły problemy zdrowotne (pod koniec lutego poddał się drobnej operacji serca, tzw. ablacji, z powodu arytmii) i słabe wyniki w wyścigach MTB, co sprawiło, że Słowacja nie otrzymała miejsca startowego w Paryżu. (PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24