OPRAC.:
Jakub Maj
Jakub Maj
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Piłkarze Lecha potwierdzili dominację w Poznaniu pokonując w derbowym meczu ekstraklasy grającą na ich stadionie w roli gospodarza Wartę 2:0. Pierwszej porażki w sezonie doznali piłkarze Cracovii, którzy w Łodzi ulegli Widzewowi 0:2.

8. kolejka PKO Ekstraklasy

Warta Poznań - Lech Poznań
Od kiedy Warta wróciła w 2020 roku do ekstraklasy przegrała wszystkie mecze z bardziej utytułowanym lokalnym rywalem. Lech serię podtrzymał w niedzielę, zwyciężając 2:0 w roli gości na obiekcie, na którym zwykle to on podejmuje rywali. Wspólna decyzja obu klubów okazała się strzałem w "10" – mecz obejrzało 28 419 widzów, co jest rekordem frekwencji w tym sezonie.

Gole zdobyli Filip Marchwiński w pierwszej połowie i Szwed Filip Dagerstal w końcówce meczu. "Kolejorz" z 11 punktami w sześciu spotkaniach awansował na szóstą pozycję. Warta ma dziewięć i jest 11.

Widzew Łódź - Cracovia
Ósma - zgodnie z oficjalną numeracją - kolejka meczów przyniosła pierwszą porażkę Cracovii. "Pasy" uległy w Łodzi 0:2 Widzewowi, w którym w roli trenera udanie zadebiutował Daniel Myśliwiec.

- Najważniejsze, że piłkarze naszą pracę szybko byli w stanie przełożyć na boisko, choć to nie był mecz na miarę naszych możliwości i na miarę naszego potencjału. Cieszę się jednak, że moi zawodnicy pracowali bardzo dobrze, ambitnie - przyznał 37-letni szkoleniowiec, który po raz pierwszy poprowadził zespół ekstraklasy.

Łodzianie po trzecim zwycięstwie w sezonie z 10 pkt awansowali na dziewiątą lokatę. Krakowianie z takim samym dorobkiem plasują się na siódmym miejscu, ale mają mecz zaległy.

Jagiellonia Białystok - Radomiak Radom
Dwa gole Brazylijczyka Pedro Henrique dały Radomiakowi prowadzenie 2:0 już w 12. minucie wyjazdowego pojedynku z Jagiellonią. Gospodarze zabrali się jednak do odrabiania strat i kolejno Hiszpanie Jesus Imaz, Jose Naranjo oraz - na początku drugiej połowy - pochodzący z Angoli Afimico Pululu trafili do bramki gości. Białostoczanie wygrali piąty mecz w sezonie, a czwarty na własnym terenie, gdzie nie stracili jeszcze ani jednego punktu.

"Jaga" z 15 punktami z siedmiu spotkań awansowała na pozycję wicelidera. Ma punkt straty do Śląska (8 meczów) i o jeden wyprzedza Legię, która jednak wychodziła na boisko tylko sześciokrotnie.

Puszcza Niepołomice - Śląsk Wrocław, Piast Gliwice - Legia Warszawa
Wrocławianie już w piątek w końcówce odwrócili losy potyczki z Puszczą Niepołomice. Gospodarze długo prowadzili 1:0, ale ostatnie słowo należało do Erika Exposito i jego kolegów. Kapitan gości zdobył dwa gole z rzutów karnych, a Śląsk wygrał 3:1. To piąta w sezonie i z rzędu wygrana drużyna trenera Jacka Magiery.

Legia z kolei po raz drugi w bieżących rozgrywkach nie potrafiła zwyciężyć, remisując w Gliwicach z Piastem 1:1. Pierwsza połowa dostarczyła wiele emocji, choć nie tylko czysto piłkarskich. Od początku między piłkarzami obu ekip "iskrzyło". Bardzo nerwowo zrobiło się krótko przed przerwą - po drugiej żółtej i w konsekwencji czerwonej kartce do szatni musiał zejść kapitan gości Josue.

To nie był koniec nieszczęść warszawskiej drużyny, bo w ostatniej akcji pierwszej części Piast objął prowadzenie, kiedy do jej bramki piłkę skierował Serhij Krykun. To był pierwszy gol zdobyty w tym sezonie przez gliwiczan z gry (wcześniej cztery rzuty karne i samobój).

Goście mimo liczebnego osłabienia walczyli o poprawę wyniku. Przyniosło to efekt w 69. minucie - na strzał z linii pola karnego zdecydował się Ernest Muci, a piłka po rykoszecie wpadła do siatki. Albańczyk nie po raz pierwszy w ostatnim czasie ratuje stołeczny zespół z opresji.

Raków Częstochowa - ŁKS Łódź, Pogoń Szczecin - Korona Kielce, Górnik Zabrze - Ruch Chorzów

Za Legią z punktem straty są Raków Częstochowa i KGHM Zagłębie Lubin, które w poniedziałek zagra ze Stalą Mielec na zakończenie tej serii spotkań.

Obrońcy tytułu już w sobotę sięgnęli po komplet punktów wygrywając z ŁKS 1:0. W ósmej minucie z narożnika boiska dośrodkował Marcin Cebula i Grek Giannis Papanikolaou z bliska skierował piłkę głową do siatki. Wydawało się, że następne bramki dla mistrzów Polski to tylko kwestia czasu, ale szybko zdobyty gol chyba za bardzo uspokoił gospodarzy. Tymczasem ŁKS uporządkował grę i zaczął atakować. Goście zagrali dobry mecz, mieli wiele sytuacji strzeleckich, ale w bramce gospodarzy świetnie spisywał się Vladan Kovacevic.

Mistrzowie Polski, którzy w czwartek zagrają w Bergamo z Atalantą w Lidze Europy, przyjęli końcowy gwizdek z dużą ulgą. To dopiero ich drugie zwycięstwo nad ŁKS na 14 spotkań ligowych (12 w ekstraklasie i 2 w 1. lidze). Poprzednio ŁKS przegrał z Rakowem w kwietniu 1997 roku.

Piłkarze Pogoni wygrali w Szczecinie z Koroną Kielce 3:1 i przerwali serię czterech porażek w ekstraklasie. Korona objęła prowadzenie w 36. min, gdy Hiszpan Nono wykorzystał rzut karny. Tuż przed przerwą wyrównał Ormianin Wahan Biczachczjan. W drugiej połowie gole dla "Portowców" strzelili Austriak Alexander Gorgon i Chorwat Danijel Loncar.

"Portowcy" wydostali się ze strefy spadkowej, a Korona z dorobkiem pięciu punktów nadal zajmuje ostatnie, 18. miejsce. Przed nią z punktem więcej są dwaj beniaminkowie - ŁKS i Ruch, który w pierwszych w ekstraklasie od ponad siedmiu lat Wielkich Derbach Śląska przegrał w Zabrzu z Górnikiem 0:1. Jedynego gola uzyskał Lukas Podolski. (PAP)

PKO EKSTRAKLASA w GOL24

Wszystko wskazuje na to, że 12 września będzie ostatnim dniem Fernando Santosa w reprezentacji Polski. Który z dotychczasowych trenerów Biało-Czerwonej kadry radził sobie najgorzej? Konkurencja jest całkiem spora.Aby zobaczyć wszystkich trenerów klikaj strzałkę w prawo!

Najgorsi trenerzy reprezentacji Polski w XXI wieku. Fernando...