PKO Ekstraklasa. Górnik Zabrze wygrał z Zagłębiem i wydostał się ze strefy spadkowej. Bielica obronił karnego, Pacheco trafił w 100. minucie

Krzysztof Kowalski
PAP/Sebastian Borowski
PKO Ekstraklasa. Górnik Zabrze pokonał w Lubinie miejscowe Zagłębie 2:0 (0:0) i opuścił strefę spadkową. Bohaterem Trójkolorowych okazał się Daniel Bielica, który przy stanie 1:0 obronił rzut karny. To pierwsze zwycięstwo zabrzan pod wodzą Jana Urbana.

Zagłębie Lubin - Górnik Zabrze. Bergström trafił tuż po przerwie

Piątkowe starcie miało spory ciężar gatunkowy. Porażka w wyjątkowo niekorzystnej sytuacji postawiłaby Górnika, bo jego strata do Zagłębia urosłaby do pięciu punktów. Goście w Lubinie musieli radzić sobie bez Lukasa Podolskiego (kontuzja mięśniowa), a decyzją trenera Jana Urbana na ławce usiadł najlepszy strzelec zespołu - Szymon Włodarczyk.

O pierwszych trzydziestu minutach meczu można powiedzieć tylko tyle, że zostały rozegrane. Jedyny gol (i to samobójczy) mógł paść w 32. minucie. Po ostrym dośrodkowaniu Erika Janży piłka odbiła się od kolana Jakuba Świerczoka i trafiła w poprzeczkę.

Drugą połowę Górnik rozpoczął od mocnego uderzenia. Z rzutu rożnego mocno dośrodkował Erik Janża, a Emil Bergström z czterech metrów główkował pod poprzeczkę. Chwilę później powinno być już 2:0 dla przyjezdnych. Daisuke Yokota dokładnie obsłużył Piotra Krawczyka, który z bliskiej odległości ustrzelił... obrońcę.

Bielica obronił karnego, gol Pacheco w 100. minucie

W 65. minucie Piotr Krawczyk nadepnął na stopę Arkadiusza Woźniaka, a sędzia Krzysztof Jakubik podyktował rzut karny dla Miedziowych. VAR długo sprawdzał czy wcześniej nie było pozycji spalonej. Ostatecznie decyzja o jedenastce została podtrzymana. W kluczowym momencie spotkania w bramce Górnika znakomicie spisał się Daniel Bielica, który obronił słaby strzał Filipa Starzyńskiego.

Arbiter przedłużył spotkanie aż o dziesięć minut. Gospodarze momentami zamykali zabrzan niczym w hokejowym zamku. W 100. minucie to jednak goście trafili do siatki. Celnie do bramki opuszczonej przez Sokratisa Dioudisa z czterdziestu metrów uderzył Dani Pacheco.

Piłkarz meczu: Daniel Bielica