Tomasz Górski
Polacy za granicą. W 32. kolejce holenderskiej Eredivisie Vitesse pokonało na własnym stadionie ostatni w tabeli Cambuur (2:0). Obie bramki dla gospodarzy strzelił Bartosz Białek. Drugi z Polaków, Kacper Kozłowski, grał do 75. minuty.

Ostatki w Eredivisie

Liga holenderska wkracza w decydującą fazę. O krok od zdobycia mistrzostwa Holandii jest Feyenoord (76 punktów w 31 meczach), który ostatni raz na najwyższym stopniu podium był w sezonie 2016/17. Drugie jest PSV z ośmiopunktową stratą, a Ajax (63 punkty) trzeci.

Walka o europejskie puchary może trwać do ostatniej kolejki. Tuż za podium jest AZ Alkmaar, które mając obecnie 2 punkty mniej od Ajaksu może zapewnić sobie grę kwalifikacjach do Ligi Europy. Obecnie ma szansę na grę w Lidze Konferencji Europy, a za plecami jest Twente (58 punktów). Pewne miejsce w play offach Ligi Konferencji Europy mają szósta Sparta i siódmy Utrecht. W walce o ósmą lokatę jest aż pięć zespołów.

Natomiast ze spadkiem pogodziły się już Cambuur (16 punktów) i Groningen (18). W walkę o 16. lokatę dającą grę w barażach zaangażowane są FC Emmen (28 punktów), Excelsior Rotterdam (29), FC Volendam (33) i Vitesse (34).

Dwa ważne gole Bartosza Białka

Vitesse, dzięki zwycięstwu nad ostatnim w tabeli Cambuur, jest bardzo blisko zapewnienia sobie bezpośredniego utrzymania w Eredivisie.
W pięć minut obie bramki dla żółto-czarnych strzelił Bartosz Białek. W 56. minucie wykorzystał zagranie Milliona Manhoefa i z bliska pokonał Robbina Ruitera, a pięć minut później - po zagraniu Carlensa Arcusa - ponownie wpisał się na listę strzelców, uderzył nie do obrony przy lewym słupku.

Pierwszy gol Bartosza Białka

Drugi gol Bartosza Białka

Dla Białka to czwarte i piąte trafienie w tym sezonie. Na przełamanie czekał od 28 stycznia, kiedy trafił do siatki w wygranym wyjazdowym meczu z sc Heerenvenn (3:1). W 66. minucie drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę obejrzał Arcus. Mimo grze w osłabieniu udało się "odwieźć" dwubramkowe prowadzenie do końca.

Drugi z Polaków, Kacper Kozłowski, został zmieniony na kwadrans przed zakończeniem spotkania.

W przyszłą niedzielę Vitesse zagra na własnym stadionie z Groningnen.

Vitesse - Cambuur 2:0 (0:0)

Gole: Bartosz Białek 56' i 61'