Prezes Ekstraklasy Marcin Animucki: Akademie piłkarskie są kluczowe dla piłkarskiego rozwoju Polski

Filip Bares
Filip Bares
brak
W ostatnich latach polskie akademie piłkarskie działają coraz prężniej dzięki owocnej współpracy klubów i Ekstraklasy S.A. Efekty te mogą zostać spotęgowane dzięki nowemu projektowi Ministerstwa Sportu i Turystyki o nazwie "Program Wsparcia Akademii Piłkarskich". - W planach jest budowa kolejnych profesjonalnych akademii i następnych inwestycji, nad którymi pracują kluby, wspierane przez ligową spółkę - powiedział prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.

Marcin Animucki, Prezes Ekstraklasa S.A.

- Niezwykle cieszymy się z inicjatywy przedstawionej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, która pomoże wzmocnić działania podejmowane w ostatnich latach wspólnie przez kluby oraz Ekstraklasę SA w celu dynamicznego rozwoju piłki młodzieżowej. Mając pełną świadomość jak ważna jest to kwestia, kluby od kilku lat sukcesywnie przeznaczają większe środki na rozwój swoich akademii w tym płynących z coraz wyższych praw mediowych i marketingowych przekazywanych przez Ekstraklasę SA. To inwestycje w ośrodki szkoleniowe, hale pneumatyczne, infrastrukturę, a także rozwój członków sztabów trenerskich. Nowy program Ministerstwa Sportu i Turystyki uzupełnia i intensyfikuje te działania. Nie możemy, bowiem zapominać, że akademie oprócz infrastruktury to przede wszystkim ludzie

– W ostatnich latach nastąpił rozwój, a także budowa nowych profesjonalnych akademii, m.in. Lecha Poznań, Legii Warszawa, Cracovii, Jagiellonii Białystok, Zagłębia Lubin, czy też Pogoni Szczecin, a niedługo zostanie otworzona akademia Radomiaka Radom. Powstały one zarówno dzięki środkom publicznym, ale również duża część nakładów pochodziła z inwestycji poszczególnych klubów, które mając świadomość jak istotne jest posiadanie własnej akademii, decydowały się często na gigantyczny wkład z punktu widzenia własnych przychodów. W planach jest budowa kolejnych profesjonalnych akademii i następnych inwestycji, nad którymi pracują kluby, wspierane przez ligową spółkę.

Maciej Kolon, wiceprezes Ekstraklasy S.A.

- Rozwój szkolenia piłki młodzieżowej jest systemem naczyń połączonych. Nie ma w tym przypadku, że obecnie proces wychowania reprezentanta Polski jest zazwyczaj nieodłącznie związany z wyszkoleniem go w dużych akademiach piłkarskich. Po wykazaniu się na szczeblu lokalnym, po młodego zawodnika sięga mająca lepsze możliwości rozwoju akademia, która wprowadza tego zawodnika do profesjonalnego futbolu. I to trend europejski, który dotarł także do nas do Polski.

- Dlatego wsparcie ze strony ministerstwa, akademii klubów z Ekstraklasy i 1 Ligi jest działaniem, który wzmacnia górę piłkarskiej piramidy, a także działa pozytywnie na jej dół. Ostatnie lata to prawdziwa rewolucja na tym polu u nas w kraju. Otwarto wiele profesjonalnych akademii, a kluby z PKO Bank Polski Ekstraklasy wprowadzają młodych piłkarzy do zawodowej piłki, a potem często transferują ich zagranicę za miliony euro. To przykłady takich zawodników jak Krzysztof Piątek, Michał Skóraś czy Kamil Piątkowski. Dzięki nim kluby zarobiły środki na rozwój ich następców w akademiach, ale część z tych pieniędzy trafiła także do drużyn, gdzie ci zawodnicy rozpoczynali kariery. To także szansa dla młodego pokolenia trenerów na rozwój. Polepszenie standardów pracy profesjonalnych akademii pomoże również chronić rynek piłkarski przed jego szybkim wydrenowaniem ze strony zachodnich akademii, korzystających przy tym ze swojej dużej przewagi finansowej. Pamiętajmy, że szkolenie to długi proces, a uruchamiane teraz inwestycje i programy przyczynią się do rozwoju polskiej piłki w kolejnych latach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24