Prezes Realu Madryt Florentino Perez prowadzi rozmowy z europejskimi klubami na temat utworzenia nowej Superligi

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
SUPER LEAGUE
Prezes Realu Madryt Florentino Perez prowadzi rozmowy z 50–60 europejskimi klubami w sprawie utworzenia nowej Superligi – powiadomił „Voz Populi”.

Szef Realu Madryt Florentino Perez nie zaniechał wdrożenia projektu Superligi po pierwszym fiasku jej powstania.

Pomysłodawcy Superligi czekają na orzeczenie TSUE

Według projektu, Superliga zostanie podzielona na trzy dywizje, a mecze będą rozgrywane w dni, w których rozgrywane są europejskie puchary. Ważna dla powstania Euroligi będzie decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie pozwu antymonopolowego złożonego przeciwko Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) oraz Międzynarodowej Federacji Związków Piłkarskich (FIFA).

Jeśli TSUE uzna, że ​​monopol UEFA i FIFA na turnieje piłkarskie jest nielegalny, kluby będą mogły wybrać, w którym turnieju chcą wziąć udział. Rozprawa w tej sprawie odbędzie się 21 grudnia 2023 roku w Luksemburgu. Jedna z hipotez głosi, że jeśli orzeczenie TSUE doprowadzi do wyboru przez kluby sposobu i miejsca rywalizacji, to w następnym sezonie lub w sezonie 2025/26, po okresie przejściowym wystartują rozgrywki Superligi.

Oczekuje się również, że europejski trybunał ustanowi przejściowe ramy gwarancji oraz inne, w ramach których kluby, które tego chcą, będą mogły w przyszłości konkurować w Superlidze, bez konieczności zaprzestania tego w krajowych ligach i pucharach, chociaż są one powiązane z UEFA. Innymi słowy, w Superlidze oczekują, że TSUE położy podwaliny pod proces ubiegania się o licencję na nowe rozgrywki od samej UEFA, zapewniając szereg gwarancji dla wnioskodawców.

Kluby angielskie i włoskie wycofały się z projektu Superligi

W nocy na 19 kwietnia 2021 roku o utworzeniu Super League poinformowały angielskie Manchester United, Liverpool, Manchester City, Arsenal Londyn, Chelsea Londyn, Tottenham Hotspur, hiszpańskie Barcelona, Real Madryt, Atletico Madryt, a także włoskie Inter Mediolan, AC Milan i Juventus Turyn, jednak w ciągu kilku dni po interwencji UEFA i fali niezadowolenia kibiców większość z tych klubów ogłosiła wycofanie się z projektu. Największym przeciwnikiem Superligi aktywnie wspierającym UEFA okazał się prezes Paris Saint-Germain, Katarczyk Nasser Al-Khelaifi.

Na placu boju o Superligę pozostali jedynie prezesi Realu i Barcelony

Jedynie prezesi Realu Madryt Florentino Perez i Barcelony Joan Laporta podtrzymują projekt przy życiu.

Projekt Superligi miałby być konkurencyjny dla Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji i zapewnić jego uczestnikom większe zyski finansowe. Na półzamknięty format z 2021 roku bank inwestycyjny JP Morgan zebrał 4 miliardy dolarów. Już na początku 2023 roku Superliga ogłosiła zamiar odejścia od pierwotnej idei elitarnych 20 drużyn na rzecz nowego systemu liczącego od 60 do 80 klubów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24