Problemy Projektu, najlepsza czwórka w półfinałach

OPRAC.: Filip Bares
Warszawa, 14.04.2024. Zawodnik Projektu Warszawa Andrzej Wrona (P) i Marcin Kania (L) z Bogdanki LUK Lublin podczas rewan¿owego meczu æwieræfina³owego Ekstraklasy siatkarzy, 14 bm. (js) PAP/Piotr Nowak epa/pap
Jastrzębski Węgiel, Aluron CMC Warta Zawiercie, Asseco Resovia Rzeszów i Projekt Warszawa wywiązały się z roli faworytów, meldując się w półfinałach ekstraklasy siatkarzy. Problemy mieli jedynie warszawianie, którzy awans wywalczyli w "złotym secie". Początek półfinałowej rywalizacji w środę.

W tym sezonie ćwierćfinały play off były rozgrywane systemem mecz i rewanż, z możliwym "złotym setem" w przypadku równej liczby punktów po dwóch spotkaniach.

Z roli faworytów pewnie wywiązali się Jastrzębski Węgiel, zwycięzca fazy zasadniczej, który dwukrotnie zdecydowanie pokonał Indykpol AZS Olsztyn, a także Aluron CMC Warta Zawiercie, który wygrał z PSG Stalą Nysa. W rewanżowym spotkaniu podopieczni trenera Michała Winiarskiego mieli jednak spore problemy, bowiem przegrywali już 0:2 i siatkarze z Nysy potrzebowali tylko jeszcze jednej zwycięskiej partii, by doprowadzić do "złotego seta". Ostatecznie zawiercianie zdołali triumfować 3:2.

Kłopotów w rewanżu nie miała Asseco Resovia Rzeszów z Treflem Gdańsk, mimo że już do końca sezonu musi sobie poradzić bez lidera zespołu, francuskiego atakującego Stephena Boyera, który w pierwszym meczu doznał kontuzji kostki. W niedzielę rzeszowianie przypieczętowali awans do półfinału zwycięstwem 3:1.

Najbliżej niespodzianki było w Warszawie. Siatkarze Projektu, którzy pierwsze starcie wygrali 3:1, w meczu u siebie zaprezentowali się bardzo źle na tle znakomicie dysponowanej i mocno zmotywowanej ekipy z Lublina. LUK triumfował 3:0, co oznaczało, że półfinalistę z tej pary wyłoni "złoty set". W nim warszawianie spisali się o wiele lepiej, wygrali 15:12 i zameldowali się w najlepszej czwórce.

Tym samym w grze o mistrzostwo Polski pozostały cztery drużyny, które w fazie zasadniczej zajęły miejsca 1-4.

Półfinałowa rywalizacja będzie rozgrywana takim samym systemem jak ćwierćfinały. Początek w środę, rewanżowe spotkania zaplanowano na sobotę. Spotkania o medale będą się toczyć do dwóch zwycięstw. Mistrza Polski poznamy najpóźniej 28 kwietnia.

Wyniki meczów 1. rundy play off ekstraklasy siatkarzy

Jastrzębski Węgiel - Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (21:25, 25:14, 25:13, 25:23)

Wynik 1. meczu: 3:0 i awans Jastrzębskiego Węgla

Aluron CMC Warta Zawiercie - PSG Stal Nysa 3:2 (23:25, 20:25, 25:15, 25:21, 15:9)

Wynik 1. meczu: 3:0 i awans Aluronu CMC Warty

Projekt Warszawa - Bogdanka LUK Lublin 0:3 (20:25, 22:25, 19:25), złoty set: 15:12

Wynik 1. meczu: 3:1 i awans Projektu

Asseco Resovia Rzeszów - Trefl Gdańsk 3:1 (26:28, 25:23, 25:14, 25:16)

Wynik 1. meczu: 3:2 i awans Asseco Resovii