Tomasz Górski
13.05.2023 krakow,mecz cracovia krakow - zaglebie lubin, nz dawid kurminowskifot. andrzej banas / polska press Andrzej Banas
PKO Ekstraklasa. W spotkaniu inaugurującym 18. kolejkę PKO Ekstraklasy Zagłębie Lubin zremisowało na Stadionie Śląskim w Chorzowie (2:2), mimo że do 77. minuty prowadziło różnicą dwóch bramek. Na listę strzelców po raz pierwszy od 3. kolejki wpisał się Dawid Kurminowski. Niestety, nie pomogło to "Miedziowym" w wywiezieniu kompletu punktów.

Przełamanie Dawida Kurminowskiego w PKO Ekstraklasie. 4 miesiące bez gola

Blisko 4 miesiące, od 3. kolejki PKO Ekstraklasy, Dawid Kurminowski czekał na gola w lidze. W spotkaniu otwierającym 18. kolejkę PKO Ekstraklasy z Ruchem Chorzów (2:2) wpisał się na listę już w 9. minucie. Po dośrodkowaniu Damiana Dąbrowskiego z rzutu rożnego precyzyjnym uderzeniem głową przy prawym słupku mógł cieszyć się z przerwanej serii bez strzelonej bramki. Kiedy wydawało się, że po podwyższeniu prowadzenia przez Kacpra Chodynę na początku drugiej odsłony komplet punktów wyjedzie z Chorzowa do Lubina, to w 4 minuty do remisu doprowadzili rezerwowi - Michał Feliks i Juliusz Letniowski, który popisał się atomowym uderzeniem.

Zagłębie Lubin ma problem ze skutecznym napastnikiem. W poprzednim sezonie wyręczył ich Kacper Chodyna. Nominalny wahadłowy aż siedmiokrotnie znajdował drogę do siatki. Z zawodników stricte odpowiadających za strzelanie (poza wspomnianym Kurminowskim) Martin Doleżal i Rafał Adamski zaledwie dwukrotnie mogli cieszyć się z bramki. Pokładanych nadzieli nie spełnił też Jakub Świerczok (5 meczów, 0 goli).

W tym sezonie jest jeszcze słabiej. Z napastników znajdujących się w kadrze na listę strzelców wpisał się sprowadzony w okienku transferowym Juan Munoz. Jednak 1 gol w 10 spotkaniach chluby Hiszpanowi nie przynosi. Po stronie plusów można dopisać fakt, że za bramki odpowiada aż 11 zawodników. W sumie "Miedziowi" mają na koncie 21 trafień.

Gole Dawida Kurminowskiego w tym sezonie PKO Ekstraklasy

• 18. kolejka 08.12.2023 Ruch Chorzów - Zagłębie Lubin (2:2)
  • 3. kolejka 06.08.2023 Zagłębie Lubin - Lech Poznań (1:1)
  • 2. kolejka 29.08.2023 Śląsk Wrocław - Zagłębie Lubin (1:2)

Dawid Kurminowski trafił do Zagłębia w trakcie sezonu 2022/23 z duńskiego AGF. Wówczas w barwach "Miedziowych" zagrał w 14 meczach, w których strzelił 4 bramki. W bieżących rozgrywkach tyle samo razy był na boisko, ale ma o 1 trafienie mniej.

Obecnie najskuteczniejszym strzelcem drużyny prowadzonej prze Waldemara Fornalika jest Mateusz Wdowiak (4 gole), który dołączył do klubu w letnim okienku transferowym z Rakowa Częstochowa. Dawid Kurminowski i Kacper Chodyna, który również trafił do siatki w meczu z Ruchem Chorzów, mają po 3 bramki.

Po 18 kolejkach Zagłębie zajmuje 7 miejsce w tabeli z dorobkiem 25 punktów. W przyszły piątek (15 grudnia) zagra u siebie w Derbach Dolnego Śląska ze Śląskiem Wrocław. Pierwszy gwizdek sędziego o godz. 20:30.