PSI Enea – Ślęza: Wrocławiankom sił starczyło tylko na pierwszą połowę

Dawid Foltyniewicz
1KS Ślęza Wrocław
Ślęza Wrocław rozpoczęła nowy sezon Energa Basket Ligi od porażki z Polską Strefą Inwestycji Eneą Gorzów Wielkopolski 62:83.

Wrocławianki przystępowały do wtorkowego spotkania z chęcią rewanżu za porażkę w poprzednim sezonie w pierwszej rundzie fazy play-off. Ślęza nie była jednak faworytem. Gorzowski klub przed kampanią 2022/2023 zbudował bardzo silną kadrę.

W pierwszej kwarcie PSI Enea prowadziła już 24:11. Gdy wydawało się, że gospodynie odskoczą Ślęzie, koszykarki z Wrocławia zdobyły siedem punktów z rzędu i zmniejszyły straty do czterech oczek. Co prawda ostatnie słowo w pierwszej odsłonie spotkania należało do Alanny Smith, ale i tak zawodniczki 1KS-u tymczasowo ugasiły pożar.

W odrabianiu strat nie pomagała żółto-czerwonym ich dyspozycja na tablicach. Zespół z Gorzowa Wielkopolskiego co chwila notował zbiórki w ataku, dając sobie kolejne szanse na powiększanie prowadzenia. Po jednej z takich sytuacji akcję 2+1 przeprowadziła Chantel Horvat, trafiając dodatkowy rzut osobisty na 39:27. Ślęza na zakończenie pierwszej połowy zanotowała serię 8:0, dzięki której schodziła na przerwę, tracąc do rywalek tylko cztery oczka.

To, co wrocławianki wypracowały w pierwszych dwóch kwartach, po zmianie stron zostało błyskawicznie stracone. Gospodynie rozpoczęły trzecią kwartę od czterech skutecznych akcji, a niedługo później ich przewaga wynosiła już 18 punktów. Mecz wymknął się Ślęzie spod kontroli, a w ostatniej kwarcie obraz gry nie uległ zmianie.

PSI Enea odniosła zasłużone zwycięstwo. Gorzowianki oddały 19 rzutów więcej niż żółto-czerwone i trafił 32 z nich. Świetny występ zanotowała zwłaszcza Tilbe Senyurek, która zakończyła spotkanie z dorobkiem 26 punktów i 9 zbiórek. Nie gorzej zaprezentowała się także Alanna Smith - 27 oczek, 9 zbiórek i 5 bloków. Z tak skutecznymi podkoszowymi Ślęza praktycznie nie miała szans na wygraną. Trener Arkadiusz Rusin nie mógł skorzystać z usług kontuzjowanych zawodniczek - Renaty Brezinovej i Karoliny Stefańczyk. Ich brak okazał się aż nadto widoczny.

Koszykarki 1KS-u będą mogły poprawić nastroje w zespole w sobotę. Ślęza podejmie wówczas w hali AWF Energę Toruń. Początek spotkania o godz. 20. Transmisję przeprowadzi portal Emocje.TV.

1. kolejka Energa Basket Ligi Kobiet
PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski - Ślęza Wrocław 83:62 (24:18, 15:17, 27:16, 17:11)

PSI Enea: Smith 27, Senyurek 26, Wadoux 15, Horvat 8, Allen 5, Keller 2, Fiszer, Bazan, Michniewicz, Śmiałek 0. Matkowska DNP.
Ślęza: Small 17, Kurach 11, Jones 10, Jaworska 9, Jakubiuk 7, Drop 3, Kuczyńska 3, Kulesha 2. Stefańczyk, Kurkowiak DNP.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani