Bartosz Głąb
bein sports
Puchar Narodów Afryki. Angola i Nigeria to pierwsi ćwierćfinaliści prestiżowego turnieju. 1/8 finału wyłoniła nam dwóch bohaterów, którzy popisali się dubletami i zapewnili wygrane swoim zespołom.

Puchar Narodów Afryki. Angola - Namibia 3:0

Od soboty rozpoczęła się faza pucharowa. Angola nie miała żadnych kłopotów z Namibią, choć już w 17. minucie czerwoną kartkę zobaczył jej bramkarz Neblu. Jeszcze przed przerwą siły się wyrównały, sędzia usunął bowiem z boiska obrońcę Lubeniego Haukongo (druga żółta kartka). Bohaterem spotkania okazał się Gelson Dala, zdobywca dwóch bramek, obu w pierwszej połowie.

Puchar Narodów Afryki. Nigeria - Kamerun 2:0

Rywalem Angoli w ćwierćfinale będzie Nigeria. Trzykrotny triumfator Pucharu Narodów Afryki w szlagierze 1/8 finału pokonał pięciokrotnego triumfatora imprezy Kamerun 2:0. Ten mecz też miał bohatera. Obie bramki dla Nigeryjczyków zdobył Ademola Lookman z Atalanty Bergamo - w 36. i 90. minucie.

Puchar Narodów Afryki. Zapowiedź następnego dnia

Rewelacyjna Gwinea Równikowa zmierzy się z Gwineą. "Narodowy Grzmot" był najskuteczniejszą reprezentacją fazy grupowej, a w składzie posiada lidera klasyfikacji strzelców. Swoją piękną przygodę na turnieju kontynuuje też Iban Salvador z Miedzi Legnica. Na poprzednim turnieju Gwinea Równikowa zakończyła udział na ćwierćfinale, teraz ma potencjał na co najmniej powtórzenie tego wyniku.

Egipt z grupy wyszedł rzutem na taśmie. W dalszej części turnieju będzie musiał radzić sobie już bez kontuzjowanego Mohameda Salaha. Naprzeciw stanie Demokratyczna Republika Kongo, która wszystkie mecze grupowe zremisowała. Teraz jednak remis już nie da punkty, a dogrywkę. Faworytem są "Faraonowie", ale nie wygląda na tak mocną reprezentację jak przed laty. Rywalizacja zapowiada się naprawdę emocjonująco. (PAP, opracowanie własne)

Puchar Narodów Afryki. Niedziela, 28 stycznia:

• 18:00 Gwinea Równikowa - Gwinea (MEGOGO Polska, komentarz: Kacper Bartosiak)
  • 21:00 Egipt - Demokratyczna Republika Kongo (MEGOGO Polska, komentarz: Michał Borkowski)