Puchar Narodów Afryki. Wybrzeże Kości Słoniowej zagrają w finale. Pokonali Demokratyczną Republikę Kongo

Bartosz Głąb
Sebastien Haller celebrujący gola w półfinale PNA.
Sebastien Haller celebrujący gola w półfinale PNA. PAP/EPA
Puchar Narodów Afryki. Wybrzeże Kości Słoniowej zagra w wielkim finale turnieju. Gospodarze w meczu półfinałowym pokonali Demokratyczną Republikę Kongo 1:0 po trafieniu Sebastiena Hallera. Smak sukcesu jest o tyle większy, że po fazie grupowej federacja zwolniła selekcjonera i wydawało się, że drużyna szybko pożegna się z turniejem. W spotkaniu o złoto "Słonie" zmierzą się z Nigerią. Finał turnieju zostanie rozegrany w niedzielę, 11 lutego w Abidżan.

Puchar Narodów Afryki. Wybrzeże Kości Słoniowej w wielkim finale

Początek spotkania na stadionie narodowym w Abidżan był bardzo spokojny. Gospodarze nie forsowali tempa, głównie zwracali uwagę na to, by bramki nie stracić i niestety pierwsza część meczu nie przyniosła wielu emocji. Jedynie tuż przed przerwą Sebastien Haller mógł otworzyć wynik na korzyść "Słoni", ale snajper grający na co dzień w Borussi Dortmund - fatalnie spudłował.

Po zmianie stron Wybrzeże Kości Słoniowej zaatakowało nieco odważniej. Efekt tego przyszedł w 65. minucie. Max Gradel popędził prawą stroną boiska, minął rywala i dośrodkował na nogę Sebastiena Hallera, a napastnik tym razem sytuacyjnym uderzeniem uradował kibiców zgromadzonych na stadionie największego miasta w kraju.

Puchar Narodów Afryki. Wybrzeże Kości Słoniowej zmierzą się z Nigerią

"Słonie" w kolejnych minutach kontrolowały przebieg spotkania i dociągnęły wynik do końca. Arbiter zagwizdał po raz ostatni i kibice wpadli w ekstazę z radości. Ich ulubieńcy w meczu o złoty medal zmierzą się z Nigerią.

Spotkanie finałowe zostanie rozegrany w niedzielę, 11 lutego o godzinie 21:00 polskiego czasu w Abidżan. Dzień wcześniej o tej samej porze odbędzie się mecz o 3. miejsce turnieju w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Najlepszym strzelcem tegorocznego Pucharu Narodów Afryki wciąż pozostaje Emilio Nsue z Gwinei Równikowej.