Rublow zdyskwalifikowany w półfinale turnieju w Dubaju. Za „Ty kretynie!” do sędziego

Jacek Kmiecik
AFP/EASTNEWS
Rosyjski tenisista Andriej Rublow, piąta rakieta świata, został zdyskwalifikowany w meczu półfinałowym turnieju ATP 500 w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Powodem dyskwalifikacji było zwyzywanie sędziego liniowego pod koniec trzeciego seta spotkania z 23 rakietą świata z Kazachstanu Aleksandrem Bublikiem.

Zwycięstwo przyznano Aleksandrowi Bublikowi, a mecz zakończył się wygraną reprezentanta Kazachstanu 6:7(4), 7:6(5), 6:5.

Roblow zdyskwalifikowany za krzyknięcie do sędziego „Ty kretynie!”

Spotkanie był wyrównane i emocjonujący. W trzecim secie Bublik pokłócił się z sędzią, poszedł na przerwę, ale najpierw wyrównał, a następnie objął prowadzenie 6:5. W ostatniej akcji meczu, przy stanie 5:5, Andriej Rublow uznał, że sędzia liniowy nie zauważył autu po uderzeniu przeciwnika i krzyknął do sędziego po rosyjsku:

– Ty kretynie! (potem coś niezrozumiałego po angielsku). Jak?!

– krzyknął oburzony Rosjanin.

Następnie liniowy podszedł do sędziego głównego na wieży. Okazało się, że liniowy mówił po rosyjsku. Przekazał słowa Rublowa. Sędzia główny po konsultacji zadzwonił do przełożonego, aby mówić sytuację. Ostatecznie zakończył spotkanie za obrazę sędziego liniowego.

Rublow za dyskwalifikację straci punkty rankingowe i premię za występ w Dubaju

Wszystkie punkty i nagrody pieniężne za turniej w Dubaju zostaną Roblowowi odebrane. Oznacza to, że straci w rankingu 180 punktów zdobytych w półfinale. Ponieważ w zeszłym roku zagrał w finale, w tym tygodniu straci 300 punktów. Nie otrzyma także nagrody pieniężnej o wartości prawie 160 tysięcy dolarów.

Tenisiści spędzili na korcie 2 godziny i 31 minut. W tym czasie Rublow zdobył 9 asów, wykorzystał 3 break pointy i popełnił 2 podwójne błędy. Bublik zanotował 21 asów, 3 przełamania i 6 podwójnych błędów.

W finale Bublik zagra albo z czwartą rakietą świata z Rosji Daniiłem Miedwiediewem, albo z 18. rakietą świata z Francji Hugo Humbertem, który wyeliminaował w ćwierćfinale Huberta Hurkacza.