od 16 lat
PKO Ekstraklasa. Ruch Chorzów po sześciu latach wrócił do elity i mimo objęcia prowadzenia przegrał mecz. W Lubinie przegrał z Zagłębiem 1:2. Miedziowym VAR odwołał pierwsze dwie bramki, więc podopieczni Waldemara Fornalika dorzucili... dwie kolejne - już zdobyte w prawidłowy sposób. Ozdobą niedzielnego widowiska okazała się bomba Bartłomieja Kłudki.

PKO Ekstraklasa. Zagłębie Lubin - Ruch Chorzów 2:1

W pierwszej połowie żaden z zespołów nie oddał nawet choćby jednego celnego strzału. A jednak Ruch zszedł do szatni z zaliczką. Pechowcem okazał się Aleks Ławniczak, autor samobójczego gola. W 28 minucie stoper Zagłębia został nabity po próbie Daniela Szczepana w słupek. Akcję zapoczątkował przerzut Filipa Starzyńskiego, zasłużonego pomocnika Miedziowych, który po latach zechciał wrócić do Niebieskich.

- Ja pier***! - zaklął pod nosem Ławniczak zaraz po samobóju, co uchwyciła kamera Canal+ Sport. Chwilę potem znowu dał upust emocjom, bo VAR odebrał mu bramkę wyrównującą. Sędzia Jarosław Przybył po sygnale z wozu potwierdził decyzją, że strzał poprzedziło zagranie ręką Bartosza Kopacza.

Zagłębie Lubin - Ruch Chorzów 2:1
Zagłębie Lubin - Ruch Chorzów 2:1 PAP/Sebastian Borowski

System VAR odwołał dwie bramki Zagłębia

W tym meczu sporą rolę odegrał VAR. Gdyby nie wsparcie technologiczne być może Ruch przegrałby znacznie wyżej. System wideoweryfikacji odwołał bowiem również drugą bramkę dla Zagłębia.

Chodziło o akcję z 63 minuty. To wtedy Mateusz Grzybek wpadł z piłką pole karne, po czym oddał ją do lepiej ustawionego Damjana Bohara. Słoweniec oddał precyzyjny strzał i zdążył ją radośnie przeżywać z kibicami, ale jak się okazało na darmo. Sędzia Przybył usłyszał bowiem na słuchawce, że autor gola był w momencie zagrania na spalonym.

Makowski i Kłudka odwrócili wynik

- Do trzech razy sztuka - pomyśleli zawodnicy Zagłębia i spróbowali jeszcze raz. Tym razem VAR już niczego nie odwołał. Po podaniu Grzybka do remisu doprowadził zmiennik Tomasz Makowski.

Zagłębie w drugiej połowie zdecydowanie podkręciło tempo. O odwróceniu wyniku i zarazem sięgnięciu po pełna pulę przesądził wspaniały strzał Bartłomieja Kłudki. Zawodnik Miedziowych wpakował piłkę od poprzeczki.

Oceny piłkarzy po meczu Zagłębie Lubin - Ruch Chorzów (w skali 1-6):