Śląsk – Spójnia: Zwycięstwo ze Spójnią na przełamanie. Udany debiut Wojnałowicza

Dawid Foltyniewicz
WKS Śląsk Wrocław
KOSZYKÓWKA. Śląsk Wrocław pokonał czołowy zespół Orlen Basket Ligi, PGE Spójnię Stargard (75:69). Udany debiut w barwach WKS-u zaliczył Ukrainiec Andrij Wojnałowicz.

Trener Jacek Winnicki przed meczem 10. kolejki Orlen Basket Ligi nie mógł skorzystać z usług kontuzjowanych zawodników: Jawuna Evansa, Łukasza Kolendy i Sauliusa Kulvietisa. W kadrze Śląska po raz pierwszy znalazł się za to Ukrainiec Andrij Wojnałowicz. W pierwszej piątce „Wojskowych” znaleźli się Kendale McCullum, Hassani Gravett, Daniel Gołębiowski, Jakub Nizioł i Dušan Miletić.

Od pierwszych minut przewaga wrocławian była może niezbyt wysoka, ale z pewnością widoczna. Spotkanie od trójki zaczął Gołębiowski, a w mecz świetnie wszedł także McCullum. Amerykanin zakończył pierwszą kwartę dwoma celnymi rzutami za trzy, dzięki którym Śląsk odskoczył i prowadził 21:15.

Na początku drugiej „ćwiartki” na parkiecie pojawił się debiutujący w barwach WKS-u Wojnałowicz. Nowy nabytek zespołu od razu zaznaczył swoją obecność celnymi rzutami wolnymi i udaną próbą z dystansu. Niezły fragment zaliczył także Gravett, kolejne punkty dołożyli Miletić i McCullum. Spójnia cały czas była jednak o krok - czyli kilka punktów - Śląskiem. Przyjezdni skończyli pierwszą połowę w niezłym stylu i schodzili do szatni przy wyniku 37:34 dla gospodarzy.

Po powrocie na parkiet goście przejęli inicjatywę, szybko wychodząc na kilkupunktowe prowadzenie. „Wojskowi” potrzebowali kilku minut, by otrząsnąć się i odzyskać przewagę. W trudnym momencie Śląsk ponownie mógł liczyć na Wojnałowicza, kilka ważnych punktów dorzucił także Nizioł. Kwartę celnym rzutem za trzy zakończył Gravett i tym samym przed ostatnimi 10 minutami WKS prowadził 51:49.

8 minut przed końcem spotkania Spójnia ponownie prowadziła pięcioma oczkami, ale od tego momentu na parkiecie rządził już tylko Śląsk. Po dziewięciu zdobytych punktach z rzędu podopieczni Jacka Winnickiego nie oddali już wywalczonego prowadzenia.

Po raz kolejny należy pochwalić świetny w tym fragmencie duet McCullum-Wojnałowicz, który Ukrainiec uwieńczył bardzo efektownym wsadem. Świetne akcje zakończone wsadem zanotowali także Miletić i Gołębiowski, a McCullum w końcowych minutach wszedł w rolę prawdziwego boiskowego generała. Ostatecznie Śląsk ograł Spójnię 75:69 i zwiększył swoje szanse na występ w fazie play-off Orlen Basket Ligi.