Śląsk – U-BT Cluj: WKS wygraną miał jak na tacy. Fatalna końcówka wrocławian

Dawid Foltyniewicz
PAP/Maciej Kulczyński
Śląsk Wrocław w 2. kolejce BKT EuroCupu przegrał w Hali Orbita z mistrzem Rumunii, U-BT Cluj Napoca, 67:70. Dolnośląski zespół od początku meczu znajdował się na prowadzeniu, które stracił w ostatniej minucie spotkania. Dla podopiecznych Olivera Vidina to druga porażka w tym sezonie europejskich pucharów.

Pierwsze punkty zdobyli przyjezdni, ale chwilę później Jakub Nizioł doprowadził do remisu, a następnie rzucił za trzy i Śląsk wyszedł na prowadzenie. Skrzydłowy wicemistrzów Polski miał mocne wejście w mecz, bo po kolejnych 60 sekundach wykorzystał trzy osobiste i miał na koncie już osiem punktów.

Kolejne minuty były bardzo wyrównane, ale cały czas minimalną przewagę utrzymywali wrocławianie. Przy stanie 19:15 na chwilę przed końcową syreną dwa punkty zdobył Mateusz Zębski i Śląsk prowadził sześcioma oczkami (21:15).

Na początku drugiej kwarty po dwóch skutecznych akcjach Arcioma Parachouskiego Kosynierzy prowadzili już 25:17, ale kolejne minuty były już bardziej wyrównane i przewaga Śląska nie rosła. Co więcej, przy stanie 31:24 wrocławianie stanęli, zaczęli popełniać błędy i rywale zbliżyli się na dwa oczka (32:30). Udało się utrzymać Śląskowi prowadzenie do końca kwarty, ale były to tylko trzy punkty (36:33).

Zaraz po dłużej przerwie z dystansu trafił Dennis Seeley i na tablicy wyników pojawił się remis (36:36). Szybko skuteczna akcją odpowiedział Dusan Miletic i Śląsk wrócił na prowadzenie, które na trzy minuty przed końcem tej części spotkania wzrosło do 15 punktów (56:41).

To nie był bynajmniej koniec emocji, bo od tego momentu zespół z Rumunii powoli, ale jednak zaczął zmniejszać straty. Po kolejnej skutecznej akcji Andrija Stipanovica w połowie czwartej kwarty było 62:56, ale prawdziwe emocje miały dopiero nadejść.

Na niespełna dwie minuty przed końcem spotkania Śląsk prowadził jeszcze 67:60, ale w 30 sekund Dennis Seeley trafił dwie trójki i mecz zaczynał się niemal od nowa. Trener Oliver Vidin poprosił o czas, ale zaraz po wznowieniu gry Hassani Gravett popełnił faul ofensywny, a w odpowiedzi trafił Jarell Eddie i goście wyszli na prowadzenie. Szkoleniowiec wrocławian próbował ratować sytuację, ponownie poprosił o przerwę, ale Graveet zaliczył kolejną stratę, rywale wykorzystali dwa rzuty osobiste i wygrana Śląskowi uciekła (67:70).

W trzeciej kolejce rywalem wrocławian będzie na wyjeździe Buducnost Podgorica (17 października, godz. 18).