Snowboard. Mistrz świata Oskar Kwiatkowski piętnasty na inauguracje Pucharu Świata. Porażka w pierwszym starcie

Mateusz Pietras
Piętnaste miejsce Oskara Kwiatkowskiego na inauguracje PŚ w snowboardzie
Piętnaste miejsce Oskara Kwiatkowskiego na inauguracje PŚ w snowboardzie MARCO BERTORELLO/AFP/East News
Oskar Kwiatkowski odpadł w 1/8 finału na inauguracje zawodów snowboardowego Pucharu Świata w Carezzy. Mistrz świata walkę o ćwierćfinał przegrał z mistrzem olimpijskim Austriakiem Benjaminem Karlem, który ostatecznie zajął trzecie miejsce w zmaganiach. Wygrał gospodarz Włoch Maurizio Bormolini. Wśród kobiet triumfowała Niemka Ramona Theresia Hofmeister.

Porażka mistrza świata Oskara Kwiatkowskiego w 1/8 finału

Pierwszy snowboardowy Puchar Świata odbył się w Carezza. Na początek zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w konkurencji slalom gigant równoległy. W poprzednim roku mistrzem świata został Oskar Kwiatkowski. Polaka nie zabrakło na inauguracje sezonu.

W poprzednim roku na włoskiej trasie najlepszy okazał wielokrotny medalista Austriak Andreas Prommegger. W finale pokonał wicemistrza świata Szwajcara Dario Caviezela. Trzecie miejsce zajął triumfator klasyfikacji generalnej w gigancie równoległym Włoch Roland Fischnaller. Polak w grudniowych zawodach został sklasyfikowany na 9. miejscu.

Wśród pań triumfowała holenderka Michelle Dekker, która w wyścigu o pierwsze miejsce pokonała Aleksandrę Król, która z powodu ciąży nie mogła wystartować w pierwszych zawodach w tym sezonie.

Mistrz świata z Bakuriani z czternastym wynikiem wszedł do 1/8 finału. W kwalifikacjach trudną, stromą trasę pokonał w czasie 1.13,70. Najlepszy czas osiągnął Koreańczyk Sangho Lee. (1.11,96).

Do kolejnego etapu awansowało 16 zawodników. W nim Biało-Czerwony stanął na przeciwko mistrzowi olimpijskiemu Benjaminowi Karlowi (trzeci czas kwalifikacji). Z powodu słabszego czasu w eliminacjach, Polak był zmuszony startu na potencjalnie gorszym torze. Początek należał do Austriaka, lecz szeroka jazda zbliżała mistrza świata do rywala. Ostatecznie górą był złoty medalista igrzysk, który zwyciężył o 0,04 s.

Odpadnięcie piątki reprezentantów Polski w kwalifikacjach

W zawodach startowało sześcioro Polaków. Oprócz Kwiatkowskiego byli to: Michał Nowaczyk, Andrzej Gąsienica-Daniel Maria Bukowska-Chyc, Weronika Dawidek oraz Olimpia Kwiatkowska. Najlepiej w eliminacjach poradziła sobie młodsza siostra Oskara Kwiatkowskiego. 23-letnia Polka zajęła dwudzieste miejsce, które nie pozwoliło na awans do 1/8 finału.

Bukowska-Chyc zajęła 35. pozycję, natomiast Dawidek została sklasyfikowana o dwie pozycje wyżej. Wśród panów czas Nowaczyka pozwolił na 33. lokatę, a Gąsienica-Daniel zajął 42. miejsce.

W zawodach kobiet startowało 39 zawodniczek. Natomiast wśród mężczyzn, lista startowa liczyła 52.

W finale pań najlepsza okazał się zwyciężczyni Kryształowej Kuli Niemka Ramona Theresia Hofmeister. Druga Daniela Ulbing nie ukończyła ostatniego wyścigu. Trzecie miejsce zajęła zwyciężczyni kwalifikacji oraz mistrzyni świata Japonka Tsubaki Miki.

Premierowe zawody PŚ wygrał gospodarz Maurizio Bormolini, który w finale wyprzedził rodaka Edwina Corattiego. Trzecie miejsce zajął Karl.

Polak ostatecznie zawody zakończył na 15. miejscu.

Następny Puchar Świata w Cortina d’Ampezzo we Włoszech.