Srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich Natalia Czerwonka kończy karierę sportową

Piotr Olkowicz
Piotr Olkowicz
Natalia Czerwonka Serwis
Niemal 400 startów w wyścigach indywidualnych i drużynowych, 81 medali na olimpiadach, mistrzostwach świata, Europy i kraju. Z sukcesów polskiej łyżwiarki przez lata cieszyli się kibice z całej Polski. 14 października 34-letnia Natalia Czerwonka ogłosiła koniec kariery sportowej. Jakie są jej dalsze plany?

W ciągu ostatnich 10 lat łyżwiarstwo szybkie dołączyło do listy ulubionych sportów zimowych Polaków. Przyczyniły się do tego sukcesy naszych Olimpijczyków, w tym Natalii Czerwonki, jednej z najbardziej utytułowanych polskich panczenistek.

- Sport mnie wychował, kształtował od 10 roku życia i pozwolił poznać wartościowych ludzi, zwiedzić najdalsze zakątki świata oraz spełniać swoje marzenia. Teraz - po 24 latach ścigania się, postanowiłam zrealizować nowe, równie wymagające cele – mówi Natalia.

Jednym z nich jest prowadzenie i dalszy rozwój Akademii Sportowego Rozwoju Natalii Czerwonki. Pomysł na to, by podążać za kolejnym marzeniem narodził się dzięki ówczesnemu trenerowi panczenistki, Arkadiuszowi Skonecznemu w 2017 przed mistrzostwami w Korei. Natalia, jak sama podkreśla, jest osobą, która od razu wciela pomysły w życie. Akademia powstała więc bez jej fizycznego udziału, jeszcze w czasie przygotowań zawodniczki do startu w mistrzostwach.

- Dzięki temu, po powrocie z Gangneung od razu mogłam zacząć prowadzić zajęcia. Bardzo szybko zżyłam się z dziećmi i obecnie nie jestem w stanie wyobrazić sobie codzienności bez pracy z nimi. Moim głównym celem jest dołożenie wszelkich starań, by spod moich skrzydeł wyfrunęło nowe pokolenie mistrzów – podsumowuje Czerwonka.

Dzisiaj Akademia Sportowego Rozwoju to silna grupa trenerów, do których należy m.in. jej pomysłodawca, czterokrotny uczestnik Zimowych Igrzysk Olimpijskich i były trener Natalii Arkadiusz Skoneczny. Zespół propaguje sport i obejmuje opieką szkoleniowo-wychowawczą dzieci i młodzież.

Działania Akademii obejmują między innymi szkolenia ogólnorozwojowe i profilaktyczne, organizowanie turniejów i zawodów, czy zachęcanie najmłodszych do uczestnictwa w zajęciach sportowych. Zawodnicy Akademii mają za sobą już pierwsze sukcesy – i to niemałe. Podopieczni Natalii są medalistkami zawodów w łyżwiarstwie i wrotkarstwie na poziomie krajowym i europejskim.

Mistrzyni zasiliła również sztab kadry narodowej, gdzie pracuje w zespole trenerów short tracku, czyli łyżwiarstwa szybkiego na torze krótkim. Mimo końca kariery pasja do sportu nadal pozostanie w życiu Natalii - teraz swoją wiedzą i doświadczeniem chce się dzielić z innymi.

Kim jest Natalia Czerwonka?

Kariera sportowa Natalii zaczęła się jeszcze w szkole podstawowej w Lubinie, podczas testów sprawnościowych do szkoły sportowej. Natalia znalazła się na liście zakwalifikowanych do klasy łyżwiarskiej. Chciała z niej zrezygnować, na rzecz lekkoatletyki, jednak szczęśliwie za namową ojca postawiła na nieznaną sobie wcześniej dyscyplinę.

Umiejętności szkoliła w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem i na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, co w połączeniu z ciężką pracą, wymagającymi treningami i licznymi wyrzeczeniami, umożliwiło jej wzniesienie się na poziom kadry narodowej.

W sierpniu 2014 roku, niedługo po zdobyciu srebrnego medalu w Soczi panczenistka uległa poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu. Podczas treningu rowerowego uderzyła w zaparkowany na poboczu pojazd. Pomimo, że jej życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo, postawiona przez lekarzy diagnoza w postaci złamanego kręgosłupa na zawsze odmieniła życie sportsmenki. Intensywna rehabilitacja przyniosła efekty i gdy tylko stan zdrowia na to pozwolił, Natalia wróciła do treningów.

Dzięki swojej determinacji Natalia ma na swoim koncie dwukrotny udział w Mistrzostwach Świata, czterokrotny start w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, z czego dwa starty po feralnym wypadku.

Po 18 latach od pierwszego startu zawodowego, podczas konferencji prasowej 14 października 2022 roku, panczenistka ogłosiła koniec swojej kariery. Dzięki tej decyzji, Natalia chce skupić się na równoległym rozwoju dwóch ścieżek, którymi podąża od kilku lat - pierwszej jako trenerki i edukatorki sportowej oraz drugiej - jako businesswoman, mentorki i inspiratorki pozytywnych zmian!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24