Srebrna Pontevedra. Trzy Polki wicemistrzyniami świata!

Łukasz Konstanty
Trzy polskie zapaśniczki wywalczyły tytuły wicemistrzowskie podczas odbywających się w hiszpańskiej Pontevedrze młodzieżowych mistrzostw świata. Srebrne medale wywalczyły Patrycja Gil (57 kg), Magdalena Głodek (59 kg) i Wiktoria Chołuj (72 kg).

Najbardziej wyrównaną finałową walkę stoczyła rywalizująca w kategorii 59 kg Głodek. Polka co prawda niezbyt dobrze rozpoczęła decydujące starcie z Japonką Himeką Tokuharą, przegrywała już 0:3, potem jednak odrobiła dwa punkty i niewykluczone, że gdyby starcie potrwało nieco dłużej, przechyliłaby szalę zwycięstwa na swoją korzyść. We wcześniejszych walkach nasza zapaśniczka pokonała m.in. młodzieżową mistrzynię Azji, Mansi Mansi z Indii.

Polki słabsze od medalistek mistrzostw świata seniorów

Pozostałe dwie finałowe walki z udziałem Polek miały jednostronny przebieg. Patrycja Gil (57 kg) w finale mierzyła się z Japonką Sae Nanjo, która w 2021 roku wywalczyła brązowy medal seniorskich mistrzostw świata. Świetnie radząca sobie w turnieju zapaśniczka z przedstawicielką Azji była bez szans i przegrała przez przewagę techniczną. W taki sam sposób Amerykance Amit Elor uległa Wiktoria Chołuj (72 kg), mająca na koncie między innymi tytuł młodzieżowej mistrzyni Europy. Trudno się jednak dziwić przebiegowi ostatniej walki. Rywalka, z którą mierzyła się nasza zawodniczka zaledwie miesiąc wcześniej została mistrzynią świata wśród seniorów.

Nie powiodła się z kolei rywalizacja o krążek młodzieżowych mistrzostw świata Paulinie Danisz. Polska zapaśniczka przegrała walkę o brąz (kategoria 62 kg) z Kanadyjką Aną Godinez Gonzalez. Wcześniej wśród panów brązowy medal w kategorii 87 kg (styl klasyczny) wywalczył Szymon Szymonowicz.