Tenis. Nitto ATP Finals. Djoković kolejnym półfinalistą. Miedwiediew gorszy od Tsitsipasa po nieprawdopodobnym meczu

Piotr Rutkowski
Novak Djoković może już szykować się na półfinał Nitto ATP Finals
Novak Djoković może już szykować się na półfinał Nitto ATP Finals Antonio Calanni/Associated Press/East News
Serb Novak Djoković pokonał w środę Rosjanina Andrieja Rublowa i zapewnił sobie awans do półfinału tenisowego turnieju ATP Finals w Turynie. W drugim meczu Grupy Czerwonej po zaciętej walce Grek Stefanos Tsitsipas wygrał z Rosjaninem Daniiłem Miedwiediewem.

Dla Djokovicia wygrana 6:4, 6:1 z Rublowem to drugie przekonujące zwycięstwo w turnieju. Wcześniej pokonał Tsitsipasa również w dwóch setach.

Starcie Tsitsipas - Miedwiediew dostarczyło wiele emocji

Drugie środowe spotkanie Grupy Czerwonej między Tsitsipasem a Miedwiediewem miało wiele zwrotów akcji. Co prawda zdecydowanie lepiej rozpoczął je ten pierwszy - szybko objął prowadzenie 3:0 i ostatecznie wygrał pierwszego seta 6:3.

W drugim secie jednak do dobrej gry wrócił Rosjanin. Walka się wyrównała i obaj tenisiści utrzymywali swoje podanie. W tie-breaku również długo żaden z nich nie był w stanie zbudować przewagi, a do tego obaj popisywali się efektownymi zagraniami. Ostatecznie po godzinie gry w tej partii minimalnie lepszy okazał się Miedwiediew.

W trzeciej odsłonie przełamanie na 4:3 dało piątemu tenisiście światowego rankingu przewagę, jednak chwilę później Grek odrobił straty i o wyniku ponownie decydował tie-break. Znakomicie rozpoczął go Tsitsipas - szybko objął prowadzenie 6-0. Rosjanin nie zdołał już odwrócić losów rywalizacji. Porażka w tym meczu pozbawiła go szansy na grę w półfinale.

Kto awansuje poza Djokoviciem?

O tym, kto jako drugi z Grupy Czerwonej awansuje do kolejnego etapu rozgrywek - Tsitsipas czy Rublow - zadecyduje bezpośrednie starcie tych tenisistów w piątek. We czwartek natomiast trzeciego półfinalistę wyłoni spotkanie Grupy Zielonej, w którym Amerykanin Taylor Fritz zmierzy się z Kanadyjczykiem Felixem Augerem-Aliassimem. W drugim meczu Norweg Casper Ruud, który jako pierwszy zapewnił sobie awans do półfinału, zagra z Hiszpanem Rafaelem Nadalem. Ten ostatni nie ma już szans na kontynuowanie rywalizacji po fazie grupowej.

Jeśli w całym turnieju zwycięży Serb, wyrówna rekord Szwajcara Rogera Federera, który w imprezie tej rangi triumfował sześć razy.

Wyniki Grupy Czerwonej:

Novak Djokovic (Serbia, 7) - Andriej Rublow (Rosja, 6) 6:4, 6:1
Stefanos Tsitsipas (Grecja, 2) - Daniił Miedwiediew (Rosja, 4) 6:3, 6:7(11), 7:6(1)