Trefl – Śląsk: Mistrzowie Polski o krok od półfinału! (ZDJĘCIA)

Dawid Foltyniewicz
Śląsk Wrocław w trzecim ćwierćfinale Energa Basket Ligi pokonał w Ergo Arenie Trefl Sopot 88:80. Mistrzowie Polski w walce o półfinał prowadzą 2:1 i do awansu do czołowej czwórki sezonu potrzebują jednego zwycięstwa. Czwarty mecz ćwierćfinału w sobotę o godz. 17:30 w Sopocie.

Koszykarze Śląska weszli w trzeci ćwierćfinał Energa Basket Ligi z zupełnie inną energią niż w drugie starcie z Treflem, w którym przegrali pierwszą kwartę 14:34. W Sopocie gracze WKS-u od początku meczu byli skupieni w defensywie, stosunkowo często decydowali się na rzuty za trzy punkty (zwykle z dobrym skutkiem), a Arciom Parachouski wygrywał pojedynki o piłkę pod koszem rywali.

Druga kwarta miała znacznie bardziej wyrównany przebieg, ale i w niej wrocławianom udało się powiększyć swoje prowadzenie. Liderem Śląska był Jakub Nizioł, który mógł liczyć na mocne wsparcie ze strony Jeremiaha Martina i Justina Bibbsa. Mistrzowie Polski w pierwszej połowie zbudowali 14-punktową przewagę (51:37) i byli na dobrej drodze do zwycięstwa.

Przez większość trzeciej kwarty utrzymywał się status quo i ostatecznie zakończyła się ona jednopunktowym zwycięstwem Trefla, który przegrywał 59:72. Oczka na koncie miało już dziewięciu „Wojskowych”, a ozdobą tej części gry były wsad Jakuba Nizioła i alley-oop bałkańskiego duetu Vasa Pušica – Ivan Ramljak. Po stronie rywali niezłe fragmenty zaliczyli Strahinja Jovanović i Rolands Freimanis, który trafił dwie trójki z rzędu pod koniec kwarty. Podopieczni Ertuğrula Erdoğana cały czas mieli jednak kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami.

Początek ostatniej ćwiartki właściwie rozstrzygnął losy meczu. Dwie trójki Bibbsa (4/4 za trzy!) oraz jedna Pušicy w połączeniu ze szczelną defensywą dały Śląskowi 21 punktów przewagi i wybiły rywalom z głowy marzenia o zwycięstwie. W dużej mierze dzięki celnym rzutom z dystansu gospodarze byli jeszcze w stanie odrobić większość strat, ale ostatecznie WKS wygrał 88:80 i wyszedł na prowadzenie 2:1 w serii.

Śląsk rozegrał trzeci bardzo dobry ofensywnie mecz w tej serii i podobnie jak w pierwszym spotkaniu dołożył do tego nienaganną obronę. Świetne spotkanie rozegrało trio Martin-Bibbs-Nizioł, którzy zdobyli łącznie 49 punktów i trafili siedem rzutów z dystansu w ośmiu próbach. Czwartym mecz – również w Sopocie – w sobotę o godz. 17:30. W przypadku zwycięstwa WKS awansuje do półfinału Energa Basket Ligi.