Trefl Sopot rządzi w Trójmieście. Koszykarskie derby w Ergo Arenie okazały się jednostronne ZDJĘCIA

Rafał Rusiecki
od 7 lat
Po raz drugi w sezonie 2023/2024 koszykarze Trefla Sopot udokumentowali swoją przewagę nad Krajową Grupą Spożywczą Arką Gdynia w derbach Trójmiasta. W sobotę, 23 marca 2024 roku w hali Ergo Arena kłopoty mieli jedynie w pierwszej kwarcie. Później, wspierani przez prawie 5 tysięcy kibiców, rozkręcali się z minuty na minutę. Wygrali tym razem 85:69.

Trefl Sopot - Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia 23.03.2024

Gdynianie przyjechali do hali Ergo Arena bez Setha LeDaya. Amerykańskiemu zawodnikowi zmarł tata, więc musiał wrócić do domu. To mocno ograniczało poczynania żółto-niebieskich pod koszami. Mimo tych trudności Arka rozpoczęła derbowy mecz odważnie. Podopieczni trenera Wojciecha Bychawskiego wyszli na prowadzenie, imponowali wejściami pod kosz rywali i konsekwentnie trzymali się swojej drogi.

Faworyzowany Trefl nie mógł pozwolić na taki obrót spraw. Koszykarze trenera Żana Tabaka pozbierali się i od drugiej kwarty prezentowali już solidną koszykówkę w defensywie. Arka straciła werwę, nie mogła już tak łatwo przenikać w strefę podkoszową, a kolejne próby uruchomienia Adriana Boguckiego nie udawały się. Działania w ataku kolegów próbował rozkręcić debiutujący w tym sezonie w żółto-niebieskich barwach Filip Matczak, wypożyczony z Kinga Szczecin.

Ta energia Matczaka pozwalała mu podrywać kolegów z drużyny, ale nie zmieniało to faktu, że wraz z upływem minut z gdynian uciekała wiara w to, że w Ergo Arenie zdołają przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Andrzej Pluta junior nie mógł się wstrzelić do koszy, które przecież zna jak własną kieszeń. A Trefl znów "szedł ławą". Punktowali Paul Scruggs, Jakub Musiał, Jarosław Zyskowski oraz Geoffrey Groselle.

23 listopada 2023 roku w hali Polsat Plus Arena Gdynia sopocianie wygrali 42 derby Trójmiasta 92:72. Kibice zastanawiali się więc, czy w 43 derbach ekipa Żana Tabaka wygra więcej, niż 20-stoma punktami. Tak dużej przewagi nie udało się obronić, ale Trefl nie musiał już się na to porywać.

Trefl Sopot - Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia 85:69 (16:21, 32:13, 21:21, 16:14)