Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu oddalił skargę ws. decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Mateusz Pietras
Mateusz Pietras
Jest decyzja Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu
Jest decyzja Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu POLSKA PRESS
Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) oddalił skargę na październikową decyzję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o zawieszeniu Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (RKO) - poinformowała instytucja w Lozannie.

Oddalenie skargi

Decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) zapadła po tym, jak 5 października do struktur organizacyjnych Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (RKO) włączono organizacje sportowe w czterech regionach Ukrainy znajdujących się pod okupacją Rosji, która dokonała zbrojnej agresji na ten kraj 24 lutego 2022 roku: w Chersoniu, Doniecku, Ługańsku i Zaporożu.

W listopadzie RKO złożył odwołanie do CAS i domagał się "przywrócenia jego statusu narodowego komitetu olimpijskiego uznawanego przez MKOl, aby mógł korzystać ze wszystkich praw i przepisów Karty Olimpijskiej". W piątek Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) podtrzymał jednak pierwotną decyzję MKOl.

Treść informacji

,,Rada Wykonawcza Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego nie pogwałciła zasad legalności, równości, przewidywalności czy proporcjonalności" – stwierdzono w komunikacie informującym o decyzji CAS.

,,Decyzja Panelu CAS jest ostateczna i wiążąca, z wyjątkiem prawa stron do wniesienia odwołania do szwajcarskiego Trybunału Federalnego w ciągu 30 dni w ograniczonym zakresie'' – dodano.

Po rozpoczęciu wojny sportowcy Rosji i wspierającej ją Białorusi byli wykluczeni z międzynarodowych zawodów, ale z czasem byli do nich stopniowo przywracani - choć nie do wszystkich i pod pewnymi warunkami. MKOl godzi się na ich występy, ale m.in. bez możliwości prezentowania narodowych flag, barw czy odgrywania hymnu.

(PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Derby Trójmiasta: oprawa meczu Lechia Gdańsk - Arka Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24