Turniej Ośmiu Narodów. Surowa lekcji Anglii. Młode Lwy Albionu pobiły Orły 5:1

Mariusz Klimaszewski
Polska reprezentacja do lat 20 przegrała z Anglią 1:5
Polska reprezentacja do lat 20 przegrała z Anglią 1:5 Wojciech Wojtkielewicz
To była surowa lekcja futbolu. W spotkaniu Under 20 Elite League reprezentacja Polski przegrała z Anglią 1:5. Honorowego gola dla Biało-Czerwonych zdobył białostoczanin, piłkarz młodzieżowej drużyny Interu Mediolan Jan Żuberek.

W piątym meczu Elite League, reprezentanci Polski do lat 20 spotkali się z Anglikami. Obok Polaków w tych rozgrywkach występują w niej: Włochy, Niemcy, Portugalia, Norwegia, Rumunia, Anglia, Czechy.

Elite League U20
W 2017 roku UEFA założyła tzw. Under 20 Elite League, znaną też jako europejską Elite League. W tych ramach odbywa się Turniej Ośmiu Narodów. Jest to turniej towarzyski dla drużyn narodowych do lat 20, następca Turnieju Czterech Narodów, który odbywał się we wcześniejszych latach (od 2001 r.). W 2011 roku jednym ze stałych uczestników turnieju została Polska. Biało-czerwoni byli zresztą triumfatorami dwóch edycji Turnieju Czterech Narodów: w latach 2014/15 i 2016/17, rywalizując z Włochami, Niemcami i Szwajcarią.

Biało-Czerwoni w Białymstoku dzielnie trzymali się tylko w pierwszej połowie, którą przegrali w minimalnym stosunku 0:1. Podopieczni trenera Miłosza Stępińskiego do 39 minuty powstrzymywali zapędy Anglików. Wówczas to, po jednym z ataków, goście wycofali piłkę na 20 metr, doszedł do niej Tim Iroegbunam, który silnym strzałem nie dał szans Olliwierowi Zychowi.

Po przerwie hat-tricka ustrzelił Diane Scarlett, wykorzystując błędy Polaków. W 80 minucie Polacy zdobyli honorowe trafienie, po strzale z bliskiej odległości Jana Żuberka, syna Dzidosława, byłego piłkarza ŁKS-u Łódź i Jagiellonii Białystok. Urodzony w Białymstoku piłkarz, a obecnie gracz młodzieżowej drużyny Interu Mediolan zadedyiował gola rodzicom. To ważne trafienie Polaka, który powraca do gry po bardzo poważnej kontuzji zerwania więzadeł.

- To fajna sprawa strzelić bramkę w swoim mieście, ale niestety nie powinniśmy przegrywać w takim stylu. Anglicy pokazali klasę, ich tempo gry było zbyt szybkie. Jestem zadowolony, że strzeliłem bramkę po długim okresie rekonwalescencji po kontuzji - powiedział w wywiadzie dla TVP Sport strzelec gola Jan Żuberek.

Polska - Anglia 1:5 (0:1).
Bramki: 0:1 Tim Iroegbunam 39, 0:2 Dane Scarlett 47, 0:3 Dane Scarlett 54, 0:4 Dane Scarlett 71 z karnego, 1:4 Jan Żuberek 80, 1:5 Ben Nelson 87.
Polska: Oliwier Zych - Michael Kostka (46. Marcel Krajewski), Przemysław Misiak (72. Filip Koperski), Bartłomiej Smolarczyk, Kasjan Lipkowski, Bartosz Biedrzycki (59. Dawid Drachal) - Kacper Karasek (59. Jakub Lewicki), Antoni Kozubal (58. Jan Żuberek), Tomasz Neugebauer (59. Adrian Bukowski), Fryderyk Gerbowski (46. Jordan Majchrzak) - Aleksander Buksa.
Anglia: James Beadle (78. Tommy Simkin) - Jadel Katongo, Ronnie Edwards (72. Ben Nelson), Nelson Abbey, Lewis Hall (78. Luke Chambers) - Tom Fellows (72. Martial Godo), Adam Wharton (56. Bobby Clark), Tim Iroegbunam (78. Alfie Devine), Lewis Miley (72. Oliver Arblaster), Micah Hamilton (78. Kaide Gordon) - Dane Scarlett (72. Divin Mubama).
Żółte kartki: Buksa, Smolarczyk (Polska); Iroegbunam (Anglia).
Sędziował: Łukasz Kuźma (Polska).