W Kielcach powstanie Muzeum Polskiego Boksu imienia Leszka Drogosza, jedyne w naszym kraju! Będzie wiele cennych pamiątek

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
W Kielcach powstanie Muzeum Polskiego Boksu imienia Leszka Drogosza. -To będzie pierwsze w historii muzeum tej dyscypliny sportu w Polsce. Bardzo się cieszę, że będzie się znajdowało w Kielcach. Myślę, że będzie to świetna promocja boksu i Kielc - mówił na konferencji prasowej w Tęczowym Młynie Grzegorz Nowaczek, prezes Polskiego Związku Bokserskiego.

W Kielcach powstanie Muzeum Polskiego Boksu imienia Leszka Drogosza

Muzeum będzie się znajdowało w Kielcach przy ulicy Paderewskiego 49/51. Prawdopodobnie zostanie uroczyście otwarte na początku przyszłego roku. Teraz będzie remont pomieszczenia i gromadzenie pamiątek. Przekazanie kilku cennych trofeów zadeklarował Wojciech Bartnik, ostatni polski medalista olimpijski w boksie, obecnie trener kadry narodowej. Przekaże między innymi replikę brązowego medalu z igrzysk w Barcelonie w 1992 roku.

- 2023 wyjątkowy rok jest wyjątkowy, ponieważ obchodzimy 100-lecie Polskiego Związku Bokserskiego. Dziś spotykamy się przed rozpoczęciem XI Memoriału Leszka Drogosza. Dzięki wsparciu władz samorządowych w Kielcach powstanie pierwsze w historii i jedyne Muzeum Polskiego Boksu. Będą tam cenne pamiątki, medale, puchary, zdjęcia, filmy. Mówiło się, że Kielce są stolicą polskiego boksu, teraz jest dodatkowy argument, który to potwierdza

- powiedział na konferencji w hotelu Tęczowy Młyn pochodzący z Kielc Grzegorz Nowaczek, prezes Polskiego Związku Bokserskiego.

Zobacz zdjęcia z podpisania umowy

W konferencji uczestniczyli też trenerzy reprezentacji Polski w boksie, między innymi Wojciech Bartnik. Byli także wiceprezydent Kielc Bożena Szczypiór, Sławomir Stachura - dyrektor Kancelarii Prezydenta Kielc, Maciej Demel, wiceprezes Polskiego Związku Bokserskiego, Krzysztof Miernik, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach, Grzegorz Rybiałek - prezes Zarządu Energy System.

- To bardzo ważny moment dla nas, dla promocji miasta. Możemy ogłosić, że we współpracy z prezesem Grzegorzem Nowaczkiem otwieramy Muzeum Polskiego Boksu. Miasto Kielce od lat było związane z boksem. Ja jako nastolatka wychowałam się na Drogoszu, Zaparcie, Stachurskim, Łakomcu i wielu innych pięściarzach, którzy trenowali w Błękitnych Kielce. Chcemy odrodzić boks. Cieszymy się, że Kielce zostały wybrane na siedzibę muzeum. Będziemy aktywnie działać, żeby za 5 czy 10 lat można było powiedzieć, że był to dobry wybór dla promocji miasta i polskiego boksu

- mówiła Bożena Szczypiór, wiceprezydent Kielc.

Zobacz zapis konferencji prasowej

- Kielce nieprzypadkowa zostały na miejsce tego muzeum. Od kilku lat współpracujemy z włodarzami miasta, organizujemy wiele eventów. Projekt muzeum w szczególności jest dedykowany młodym ludziom, ale nie zabraknie ciekawych rzeczy dla kibiców. Mam nadzieję , że będzie to miejsce spotkań z zawodnikami, trenerami i byłymi mistrzami, którzy odeszli na sportową emeryturę. Wiele osób pozostawia po sobie pamiątko w domach. Mamy prośbę, żeby przekazywały je do muzeum. Mam nadzieje, że ten projekt będzie doskonała promocją tej dyscypliny sportu. Liczę na to, że wszyscy na tym skorzystamy - mówił Maciej Demel, prezes Fundacji Polskiego Boksu Olimpijskiego.

- Nie wyobrażam sobie dziś polskiego boksu bez prezesa Grzegorza Nowaczka i wiceprezesa Macieja Demela. Jestem dumny, że tak ważne miejsce będzie w Kielcach. Mam nadzieje, że muzeum będzie tętniło życiem i będzie to doskonała promocja Kielc i tej pięknej dyscypliny sportu - powiedział Sławomir Stachura, dyrektor Kancelarii Prezydenta Kielc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24
Dodaj ogłoszenie