Tomasz Bochenek
Michał Mak został zawodnikiem Wieczystej latem 2022. Jesienią tamtego roku wystąpił w 13 meczach. W tym trzynastym doznał kontuzji, która na ponad rok wykluczyła go z gry Wojciech Matusik
Wieczysta Kraków. Powrót do gry Michała Maka, po 15-miesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją, był tak naprawdę najważniejszym wydarzeniem drugiego ze sparingów krakowskiej drużyny podczas zgrupowania w Turcji. Wieczysta, w meczu rozegranym w sobotnie popołudnie 10 lutego w Belku, przegrała z rumuńskim zespołem CSM Resita 2:4.

To był drugi sobotni mecz Wieczystej. Trener Sławomir Peszko mocniejszy skład rzucił na sparing pierwszy, i Wieczysta w dobrym stylu pokonała w nim beniaminka kazachskiej ekstraklasy, Turana Turkistan 2:0. Przeciwnik z Rumunii też jednak był solidny, CSM Resita występuje na drugim ligowym szczeblu, zajmuje 12. miejsce w tabeli.

I właśnie w tym spotkaniu, na lewym skrzydle, pojawił się Michał Mak. Piłkarz, który poprzedni mecz rozegrał 29 października 2022 roku. Na swoim stadionie Wieczysta grała wtedy z Avią Świdnik, a pod koniec I połowy Mak został brutalnie sfaulowany przez jednego z rywali. Skutkiem faulu było koszmarne złamanie obu kości podudzia - piszczelowej i strzałkowej - w prawej nodze.

Zawodnik przeszedł operację, później zaczął żmudną rehabilitację. Od pewnego czasu już trenował z zespołem, ale w meczach jeszcze nie grał. Aż do 10 lutego 2024. Po ponad 15 miesiącach przerwy, dokładnie po 469 dniach, Michał Mak wrócił do gry. Na boisku w Belku rozegrał 45 minut.

Wieczysta w tym spotkaniu przegrywała już od 3 minuty - przed polem karnym piłkę stracił Szymon Rygiel, a Mediop Ndiaye uderzył po ziemi z 18 metrów. Krakowianie w 41 min wyrównali po rzucie wolnym - dośrodkowanie Christopha Knasmullnera wykorzystał Jakub Bąk - lecz za chwilę nastąpił rzut karny dla Resity, po faulu Karola Krzywieckiego. 1:2 w 43 minucie, a w drugiej połowie rumuńska ekipa podkreśliła swoją wyższość dwoma kolejnymi golami, dzięki którym hat-trick uskładał Senegalczyk Ndiaye. Krakowianie w 89 min zmniejszyli stratę: znów asystę zaliczył podający z rzutu wolnego Knasmullner, a zagłówkował do siatki Ante Aralica.

W Turcji Wieczysta rozegra jeszcze trzy sparingi. Wiosenne rozgrywki w III lidze rozpocznie za trzy tygodnie, 2 marca.

Wieczysta Kraków - CSM Resita 2:4 (1:2)
Bramki: 0:1 Ndiaye 3, 1:1 Bąk 41, 1:2 Rus 43 karny, 1:3 Ndiaye 49, 1:4 Ndiaye 63, 2:4 Aralica 89.
Wieczysta: Murawski (46 Sapielak) - Krzywiecki, Rygiel, Skrobański, Bąk - Torres, Knasmullner, Sławczew (46 Gamrot), Bargiel, Mak (46 Wołosik) - Aralica.