Worek medali polskich juniorów podczas mistrzostw świata w Limie

Łukasz Konstanty
Pawel Relikowski / Polska Press
Aż dziewięć medali zdobyli dotychczas polscy pływacy podczas trwających w Limie mistrzostw świata juniorów. Pięciokrotnie nasi reprezentanci sięgali po złoto, cztery razy stawali na najniższym stopniu podium. Królem polowania bezsprzecznie można ogłosić Ksawerego Masiuka, który zdobył dwa złote medale indywidualnie, a także złoto i brąz w rywalizacji sztafetowej.

Jako pierwszy krążek wywalczył Krzysztof Chmielewski, który zajął trzecie miejsce na dystansie 400 metrów stylem dowolnym. Polak uzyskał czas 3.49.34 i do dwóch najlepszych zawodników na tym dystansie, Brazylijczyka Stephana Steverinka i Rumuna Vlada Stancu stracił około sekundy.

Świetnie poczyna sobie Ksawery Masiuk. Młody Polak zdobył złoty medal na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym, ustanawiając przy okazji w finale rekord mistrzostw świata juniorów. Wicemistrzem został jego najgroźniejszy rywal - Pieter Coetze z RPA, który finiszował ze stratą zaledwie 0,08 s. Zdobycz medalową podwoił na dystansie o połowę krótszym, na którym znów okazał się najlepszy, znów na mecie wyprzedził Coetza i znów poprawił rekord mistrzostw.

W stylu klasycznym na 50 i 100 metrów złote medale zdobyła Karolina Piechowicz. Polka na mecie krótszego dystansu o 0,13 s wyprzedziła Hiszpankę Marię Ramos Naiji, z kolei w dłuższym wyścigu za jej plecami finiszowała Włoszka Irene Mati z czasem słabszym o 0,21 sekundy.

Świetnie spisała się także polska sztafeta mieszana 4x100 metrów w stylu zmiennym. Masiuk, Piechowicz, Chmielewski i Paulina Cierpiałowska okazali się zdecydowanie najlepsi, o ponad 3,5 sekundy wyprzedzając na mecie Włochów i o ponad 6,5 sekundy sztafetę z RPA.

Brązowy medal na dystansie 100 metrów w stylu klasycznym wywalczył Filip Urbański. Polak do dwóch najlepszych pływaków - Austriaka Luki Mladenovicia (złoto) i Serba Urosa Zivanovicia stracił ponad sekundę.

Również brązowy krążek wywalczyła Laura Bernat. Polka na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym do ostatniej chwili walczyła o krążek z Japonką Mio Naritą, wyprzedzając rywalkę na mecie o zaledwie 0,01 sekundy.

Na trzeciej pozycji finiszowała także męska sztafeta 4x200 metrów stylem dowolnym. Polacy w składzie Masiuk, Krzysztof Matuszewski, Adam Zdybel i Jakub Walter musieli uznać wyższość jedynie zdecydowanie najszybszych zespołów z Włoch i Węgier.

Rywalizacja w Limie potrwa jeszcze dwa dni, będzie więc okazja by sprawić, aby dorobek medalowy był jeszcze bardziej okazały.