Angelika Szymańska zdobyła brązowy medal podczas mistrzostw Europy w judo

Łukasz Konstanty
Dobre wieści napłynęły do Polski z Montpellier, gdzie odbywają się mistrzostwa Europy w judo. W kategorii do 63 kg brązowy medal wywalczyła Angelika Szymańska. To pierwszy krążek zdobyty przez Biało-Czerwonych w tegorocznej edycji zmagań.

W walce, której stawką było miejsce na podium, Polka pokonała Węgierkę Szofi Ozbas, z którą we wrześniu stoczyła również zwycięską walkę podczas finału turnieju Grand Slam w Baku.

Droga Angeliki Szymańskiej do podium ME

Walcząca w kategorii do 63 kg Polka jako jedna z czterech zawodniczek miała wolny los w pierwszej rundzie. Zmagania rozpoczęła od udanej walki w 1/8 finału z Rumunką Florentiną Ivanescu, z kolei w ćwierćfinale uporała się z brązową medalistką mistrzostw świata z ubiegłego roku - Portugalką Barbarą Timo.

Awans do półfinału spowodował, iż nasza zawodniczka miała dwie szanse na zapewnienie sobie medalu. O finał Szymańska rywalizowała z reprezentantką Izraela - Gili Sharir, która w poprzedniej edycji mistrzostw zdobyła brązowy krążek. Niestety, Polka tym razem doznała porażki, pozostała więc jej walka z Ozbas. Ostatni pojedynek przebiegł po myśli 24-letniej judoczki, która zwyciężyła z Węgierką przez ippon. Tym samym pierwszy medal seniorskich ME w jej karierze stał się faktem.

Sukcesy Angeliki Szymańskiej

Szymańska w przeszłości notowała sukcesy w juniorskich i młodzieżowych mistrzostwach Europy. W kategorii do lat 23 Polka okazała się najlepsza przed dwoma laty, z kolei w 2023 roku zdobyła srebrny medal. Drugie miejsce zajęła także podczas ME juniorów w 2018 roku.

Nasza judoczka ma za sobą udane miesiące - w aż trzech turniejach z cyklu Grand Slam stawała na podium (triumf w Baku, trzecie miejsca w Paryżu i Tbilisi). Słabszy występ zanotowała jedynie podczas mistrzostw świata, kiedy to odpadła już w drugiej rundzie. W światowym rankingu w swojej kategorii wagowej plasuje się na siódmej pozycji i najprawdopodobniej wystąpi podczas przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Jak spisali się inni Polacy?

Znacznie gorzej spisali się inni Biało-Czerwoni, którzy w sobotę zaprezentowali się publiczności w Montpellier. Eliza Wróblewska (70 kg) przegrała pierwszą walkę ze startującą pod neutralną flagą Rosjanką Madiną Taimazową.

W kategorii 73 kg mężczyzn dwa zwycięstwa odniósł Ksawery Morka (z Brytyjczykiem Ericem Hamem i Irlandczykiem Joshuą Grrenem), w trzeciej rundzie nie sprostał jednak Azerowi Hidayatowi Heydarovi, późniejszemu złotemu medaliście ME. Z kolei Adam Stodolski (ta sama kategoria) przegrał już w pierwszym pojedynku z Mołdawianinem Adilem Osmanowem.

W kategorii 81 kg wystąpił z kolei Paweł Drzymał, który zmagania rozpoczął od zwycięstwa z Grekiem Athanasiosem Mylonelisem, w kolejne walce musiał jednak uznać wyższość Turka Vedata Albayraka.

Starty Polaków w niedzielę, 5 listopada

W niedzielę, ostatniego dnia mistrzostw Europy, odbędzie się rywalizacja o medale w pięciu kategoriach wagowych - 90, 100 i +100 kg mężczyzn, a także 78 i +78 lg kobiet. Oto rywale Biało-Czerwonych w pierwszych planowanych walkach.

• 78 kg, I runda: Beata Pacut-Kłoczko - Julia Kurczenko (Ukraina)
  • +78 kg, I runda: Kinga Wolszczak - Chrystyna Homan (Ukraina)
  • 100 kg, I runda: Piotr Kuczera - Daniel Eich (Szwajcaria)
  • +100 kg, I runda: Kacper Szczurowski - Ibrahim Tataroglu (Turcja)