Bieg św. Dominika 2023. Biegacze AZS-u AWFiS-u narzucili tempo na 5 km, a Mateusz Gos z Radomia został mistrzem Polski na 10 km

Rafał Rusiecki
od 16 lat
134 kobiety wystartowały w biegu na dystansie 5 km, po nich na tę samą trasę wyruszyło 302 mężczyzn, a na deser 29. edycji Biegu św. Dominika 34 zawodowców i wytrenowanych amatorów ścigało się na 10 km w zawodach o randze mistrzostw Polski. W grupie profesjonalistów wygrał faworyzowany Mateusz Gos. 21-letni reprezentant RLTL Optimy Radom uzyskał czas 29.37.

29. Bieg św. Dominika 5.08.2023

Rozgrywany w trakcie święta miasta, jakim jest Jarmark św. Dominika, Bieg św. Dominika był po raz kolejny promocją aktywności fizycznej. Mieszkańcy i turyści z różnych zakątków świata mogli oklaskiwać na zabytkowych uliczkach Głównego Miasta specjalistów od długich dystansów.

Tradycyjnie już organizatorzy zaprosili amatorów do udziału prologu „Goń św. Dominika”, który zaplanowany został na przystępnym dystansie 1400 metrów. Każdy z uczestników mógł go pokonać w dowolny sposób, nawet szybkim marszem. Liczyło się uczestnictwo, a nie wynik na mecie.

Na mecie, zlokalizowanej tuż przy Fontannie Neptuna, najlepsze miejsca chcieli mieć jednak ci, którzy później biegali na trasie 5 i 10 km. Na krótszym odcinku zmierzyli się głównie amatorzy. Ten dłuższy był przeznaczony dla zawodowców oraz tzw. kwalifikowanych amatorów, czyli osób z rekordami 39 minut i poniżej. To dlatego, że na 10 km na ulicach Gdańska po raz kolejny rywalizowano o medale mistrzostw Polski.

Złoto krajowego czempionatu zdobył faworyzowany Mateusz Gos z Optimy Radom. Jego wynik to 29 minut i 37 sekund. W ogóle, aby myśleć o medalu, trzeba było w sobotę, 5 sierpnia 2023 roku złamać barierę 30 minut. Czas 29.43 dał Mateuszowi Kaczorowi, klubowemu koledze Gosa, srebrny krążek, a 29.56 Kamilowi Jastrzębskiemu (Ducla Academy Warszawa) brązowy medal.

Na dystansie 5 km, gdzie startowali aktywni sportowcy, ale także amatorzy i seniorzy, prym wiedli zawodnicy AZS-u AWFiS-u Gdańsk. 21-letni Julia Koralewska wygrała w grupie kobiet z czasem 17.03. Jej klubowy kolega Maciej Megier był drugi z wynikiem 14.37. 20-latek przegrał tylko z 24-letnim Afrykańczykiem Yousifem Musą, który był szybszy o dwie sekundy.

- Starałem się. Dałem z siebie wszystko. Wydaje mi się, że gdyby dało się jeszcze więcej urwać, to bym urwał. Końcówka biegu była ciężka. Ta trasa jest bardzo trudna. Nie brakowało ulicznych kostek, na których było ślisko. Podczas takie tempa na to się nie zwraca uwagi, ale nogę można było podkręcić. Było przez to ciężej, a dodatkowo były jeszcze zakręty. Wiadomo jednak, że taka jest specyfika biegu ulicznego. Starałem się dzisiaj wygrać bieg, nie przejmując się specjalnie czasem. Dla mnie to już tak naprawdę koniec sezonu, w którym wysoko postawiłem sobie poprzeczkę i jestem zadowolony z dokonań - powiedział nam Maciej Megier, mistrz Polski na 3000 metrów z przeszkodami i 12. zawodnik mistrzostw Europy w tej konkurencji.

W grupie zawodników na wózkach najszybszy był doświadczony Witold Misztela (6.05). Drugie miejsce zajął Kamil Najdrowski (7.08), a trzecie Cezary Król (7.16). Wśród kobiet wygrała Karolina Zubowicz (7.59).