Biegnij Warszawo już po raz 15. Będzie też rocznicowy marsz pod Monte Cassino

Piotr Olkowicz
Paweł Wiśniewski
W sobotę 30 września odbędzie się już 15. edycja "Biegnij Warszawo", jednego z największych w Polsce biegów masowych na dystansie 10 km. Po raz pierwszy uczestnicy będą finiszować na Stadionie Miejskim Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W latach 2005-2007 impreza nosiła nazwę Run Warsaw, a długość trasy wynosiła początkowo 5 kilometrów. W roku 2008 bieg odbył się w ramach globalnej edycji Nike Human Race już na dystansie 10 kilometrów. Od roku 2009 organizowany jest nieprzerwanie pod nazwą „Biegnij Warszawo”.

Podczas konferencji prasowej prezentującej imprezę przedstawiono także stan przygotowań do 3. edycji „Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino”, który zorganizowany zostanie za 8 miesięcy dla uczczenia 80. rocznicy legendarnej batalii 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa.

- Jestem szczęśliwy i wzruszony, że podczas jednej konferencji prasowej zaprezentowaliśmy dwa niezwykle bliskie mojemu sercu wydarzenia. To dla mnie wielkie wyróżnienie, ale i zobowiązanie, że mogę realizować swoje marzenia zarówno jako popularyzator aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, jak i organizator marszu upamiętniającego bohaterów spod Monte Cassino – powiedział Bogusław Mamiński, dyrektor wszystkich edycji „Biegnij Warszawo” oraz współorganizator „Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino”.

- Podobnie jak w latach ubiegłych uczestnicy wyruszą na trasę marszu z centrum miasta Cassino. Dalej droga poprowadzi pod górę do Polskiego Cmentarza Wojennego, poprzez "Drogę Polskich Saperów", wzgórze "Widmo", "Gardziel", aż po strategiczne wzgórze 593, zwane "Górą Ofiarną". Każdy, kto tu dotrze, otrzyma pamiątkowy medal. Maksymalna liczba uczestników, którzy mogą wziąć udział w marszu jest symboliczna i wynosi 1057, bo tylu właśnie zidentyfikowanych polskich żołnierzy pochowanych jest na Polskim Cmentarzu Wojennym na wzgórzu Monte Cassino. Wśród swoich żołnierzy kazał się także pochować generał Anders. Bardzo się cieszę, że na 80. rocznicę bitwy w centrum Cassino stanie też pomnik dowódcy 2 Korpusu Polskiego - dodał Mamiński.

Organizatorzy zapewniają, że jak co roku na uczestników „Biegnij Warszawo” będą czekały niespodzianki. Na trasie przygotowane będą wysepki z grającymi na żywo muzykami, a bezpośrednio po ukończeniu biegu każdy będzie mógł wygrawerować na pamiątkowym medalu uzyskany czas. Nowością będzie m.in. przejazd po trasie biegu 200 kolarzy z sekcji Legii Warszawa, którzy wystartują 15 minut przed biegnącymi, a na odcinku specjalnym pomiędzy 4 a 6 kilometrem będą mieli możliwość pościgać się na czas.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24