Łukasz Pado
Łukasz Pado
Piotr Sumara/TAURON Liga
Developres Bella Dolina Rzeszów w trzech setach uporał się z IŁ Capital Legionovią Legionowo w finale Pucharu Polski w Nysie i na 10-lecie klubu sięgnął po to trofeum pierwszy raz w historii.

Do trzech razy sztuka, bo właśnie po raz trzeci Developres wystąpił w finale PP, tym razem jednak wygrał i to w bardzo przekonujący sposób, choć w tym sezonie Legionovia nie była zbyt wygodnym rywalem dla rzeszowianek. Wątpliwości jednak nie było.

To pierwszy taki puchar dla Developresu i pierwszy dla drużyny żeńskiej z Podkarpacia. Przed laty bliskie zdobycia były też siatkarki Siarki Tarnobrzeg i Stali Mielec, ale im się nie udawało.

Początek pierwszego seta był z lekkim wskazaniem na legionowianki. Ekipa z Mazowsza, choć nie miała najlepszego przyjęcia, to w ataku ze skrzydła radziła sobie bardzo dobrze. W połowie seta role się odwróciły. Developres złapał rywalki w niewygodnym ustawieniu i z 14:15 zdobiło się 17:15 dla Rzeszowa. Najważniejsze było jednak w samej końcówce. Gdy Yaprak Erkek zablokowała Annę Stencel, było 23:21 dla Legionovii. Potem jednak dwa ważne ataki skończyła Smarzek, a decydujący cios Developres zadał rywalkom blokiem w dwóch ostatnich akcjach seta.

WIDEO, Jelena Blagojević:

od 16 lat

„Rysice” poszły za ciosem i od początku drugiego seta objęły prowadzenie, które utrzymywało się bardzo długo. Legionovia kilka razy zbliżała się na odległość jednego punktu, po ataku Darii Szczyrby był nawet remis po 19. W takich chwilach często do akcji wkracza Jelena Blagojević i to jej ataki pozwoliły odbudować przewagę. Developres złapał wiatr w żagle i nie oddał rywalkom już w tym secie, ani jednej akcji.

Legionowianki dzielnie walczyły o powrót w tym meczu. Niezmordowane były Gyselle Silva i Olivia Różański, ale to nie wystarczało, bo rzeszowianki w swoich poczynaniach były bardzo skuteczne i to na każdej pozycji. Nieznaczne prowadzenie „Rysic” utrzymywało się do połowy seta. Wówczas po dobrej zagrywce Różański Smarzek zaatakowała w aut (12:12). To był moment kluczowy seta. Przez osiem kolejnych akcji Legionovia nie była w stanie zdobyć punktu, czego nie ułatwiała im swoją zagrywką Jelena Blagojević. Były bloki i udane kontry Developresu. Niemoc przełamała dopiero Maja Szymańska, ale na tablicy było już 20:13. Tego Developres już nie wypuścił z rąk.