MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Drogie zegarki, luksusowe prostytutki i wystawne polowania. Norweski sąd skazał prezesa Międzynarodowej Unii Biatlonu na trzy lata więzienia

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
kolaż NRK.no
Były szef Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU) Norweg Anders Besseberg został uznany winnym w sprawie korupcyjnej i skazano go na 3 lata i miesiąc więzienia oraz konfiskatę 1,41 milionów koron norweskich.

Sprawa ciągnęła się 6 lat, a łapówki, które brał Anders Besseberg, stały się już legendarne: spotkania z prostytutkami, wyprawy na polowania do Rosji, Austrii i Czech oraz drogie zegarki.

Pomagał Rosji w różnych sprawach w zamian za korzyści

W 2018 roku Besseberg został oskarżony o korupcję i zarzucono mu, że przez 9 lat wcześniej pomagał Rosji w różnych sprawach.

Początkowo chodziło o zatajanie testów antydopingowych biathlonistów, ale nie udało się tego udowodnić.

Jednak otrzymywanie łapówek rodziło znacznie mniej pytań.

Markowe zegarki, luksusowe prostytutki i wystawne polowania

Podczas przeszukania domu 78-letniego Norwega policja znalazła 13 zegarków naręcznych – 4 z nich związane były z konkretnymi zawodami, a 9 kolejnych były produktami luksusowych marek. Były szef IBU potwierdził, że podczas mistrzostw świata 2011 w Chanty-Mansyjsku otrzymał zegarek za 20 tysięcy euro. Kolejny podarował mu czterokrotny rosyjski mistrz olimpijski w biathlonie Aleksander Tichonow, pochodzenie pozostałych nie jest znane.

Ponadto Besseberg często wyjeżdżał na drogie polowania do Rosji (kilka razy do Chant i Tiumenia), za które w całości płacił gospodarz.

Były prezydent IBU przyznał także, że zamawiał w Rosji prostytutki, a unijna komisja uznała, że ​​pomagali mu w tym działacze SBR (Rosyjskiego Związku Biathlonu).

Dziesięć formalnych zarzutów przeciwko szefowi IBU

W 2023 roku Økokrim (agencja rządowa zajmująca się badaniem i ściganiem przestępstw gospodarczych i środowiskowych w Norwegii) wniosła 10 formalnych zarzutów przeciwko Bessebergowi.

Przesłuchania rozpoczęły się w styczniu 2024 roku. Okazały się duże i długie. Na świadków wezwano obecnego prezydenta IBU Olle Dahlina, sekretarza generalnego Maxa Cobba, Nicole Resch (została uniewinniona w sprawie o korupcję), byłych prezesów federacji krajowych.

Skazany na ponad 3 lata więzienia i konfiskatę 1,4 miliona koron

Bessebergowi groziło do 10 lat więzienia za korupcję na dużą skalę. W rezultacie prokuratura zażądała kary 3 lat i 7 miesięcy pozbawienia wolności. Choć sąd okręgowy w Buskerud uznał oskarżonego winnym 9 z 10 zarzutów orzekł łagodniejszy wyrok – 3 lata i miesiąc więzienia.

Drugą częścią kary okazała się konfiskata 1,41 mln koron (około 130 tysięcy dolarów). Prokuratura domagała się także grzywny pieniężnej w wysokości miliona koron.

– Sąd nie ma wątpliwości, że działał w interesie Rosji – mówią o tym zarówno słowa, jak i czyny. Jeśli rozważymy to w porównaniu z prezentami i korzyściami dostarczonymi z zewnątrz, nadaje to sprawie dodatkową rzeczowość i jasność w oczach sądu

– stwierdził sędzia Vidar Toftoy-Lone pod koniec procesu.

Wyrok nie jest prawomocny, skazany będzie składał odwołanie

Sąd apelacyjny zadecyduje w późniejszym terminie, czy będzie dalsze odwołanie.

Wyrok nie wszedł jeszcze w życie, właśnie ze względu na apelację. Obrona Besseberga ma nadzieję, że sprawa będzie nadal rozpatrywana.

– Nie było wątpliwości, że złoży apelację na miejscu, choć obecność na rozprawie jest dużym obciążeniem. Jest już gotowy na nową walkę

– oznajmił inny prawnik, Christian B. Hjort.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24