Dżudo. Udany start naszej młodzieży

Marcin Sagan
Adam Kućmierz (pierwszy z lewej) zajął 2. miejsce w kat. +90 kg w rywalizacji juniorów młodszych. archiwum prywatne
Reprezentanci klubów z Opola trzy razy stawali na podium podczas zawodów Pucharu Polski młodzików i juniorów młodszych, które odbyły się w miejscowości Suchy Las koło Poznania. Trzy razy byli też na podium w towarzyskich zawodach w młodszej kategorii wiekowej.

Swoich przedstawicieli na zawodach miały: Mizuka Opole, AZS Opole i Gwardia Opole.

Najbardziej cieszy postawa juniora młodszego Adama Kućmierza, który zajął 2. miejsce w licznie obsadzonej wadze +90 kg. W drodze do finału wygrał trzy walki, a w decydującej rozgrywce uległ w najniższym możliwym wymiarze poprzez karę shido. Tym samym potwierdził on, że jest poważnym kandydatem do medalu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. ​Punktowane 5. miejsce wśród juniorów młodszych zajęli Jan Jesionek (AZS Opole), który był 5. w kat. 66 kg) oraz Szymon Kudyba (Gwardia Opole), który był 7. w wadze do 73 kg.

Srebrny medal w kategorii wiekowej młodzików dla Mizuki wywalczył Andrzej Radzik (kat. +81 kg). Pokonując w grupie rywala ze Sparty Sława Remigiusza Kostrzewę i ulegając późniejszemu triumfatorowi tej wagi Danielowi Kalinowskiemu (Galeon Gdynia) Andrzej wywalczył sobie awans do półfinału, w którym pokonał Michała Dutkiewicza (AZS Poznań), bo ponownie uznać wyższość Kalinowskiego w finale.

​Jedyna reprezentantka AZS-u Opole wśród młodzików Amelia Konfisz w kategorii wagowej do 57 kg zdobyła brązowy medal pokonując kolejno Jowitę Szpakowską (Gwardia Koszalin), Martyną Radkę (Kodokan Toruń) oraz w walce o trzecie miejsce Patrycję Bykowską (Start Radom)​

Przy okazji turnieju młodzików prawo startu mieli również zawodnicy roczników 2004-05 i tu bardzo dobrze spisała się trójka naszych ​zawodników. Bartosz Gruchalski (Mizuka) w kategorii do 42 kg wykorzystał wolny los i wygrał później trzy walki ulegając jedynie zwycięzcy kategorii Miłoszowi Myszkowskiemu w półfinale. Dało mu to brązowy medal. Na najniższym stopniu podium stanęli także reprezentanci AZS-u: Ewa Juszczak (kat. 36 kg) i Andrzej Staniszewski (kat. 30 kg).

Dobry start zanotował młodzik z Mizuki Filip Salkiewicz (60 kg), który wśród 41 zawodników zajął 7. miejsce wygrywając trzy pojedynki. Wynik klubowego kolegi powtórzyła Emilia Gonsior w kategorii wagowej do 70 kg.

W zawodach wystartowali również: Jakub Ziółkowski, Jakub Dubikowski, Rafał Starypan (wszyscy Mizuka), Jakub Pankowski, Juliusz Pałącarz, Adam Bunkiewicz, Mateusz Kozłowski, ​Ines Figielus (wszyscy AZS) oraz Michał Gęsikowski (Gwardia). Odpadli oni w eliminacjach.

Materiał oryginalny: Dżudo. Udany start naszej młodzieży - Nowa Trybuna Opolska