OPRAC.:
Jakub Maj
Jakub Maj
PAP/EPA/ADAM VAUGHAN
Anglicy rozbili Macedonię Północną 7:0, a Francuzi wygrali z Grecją 1:0 w czwartej kolejce eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Szwajcarzy przez długi czas prowadzili z Rumunią, lecz ostatecznie zremisowali 2:2.

Francja - Grecja 1:0

Francuzi od początku meczu mieli wyraźną przewagę, ale Grecy skutecznie powstrzymywali ataki Kyliana Mbappe, Kingsleya Comana, Antoine'a Griezmanna, Randala Kolo Muaniego i innych ofensywnych zawodników.

Kluczowym momentem był początek drugiej połowy. Konstantinos Mavropanos wyskoczył wysoko i kopnął w głowę Griezmanna, który krwawił po tej interwencji i musiał zostać opatrzony. Sędzia podyktował rzut karny, ale ukarał greckiego obrońcę nie czerwoną, lecz żółtą kartką. Do piłki podszedł Mbappe, ale Odysseas Vlachodimos obronił jego strzał w lewy róg bramki. Rzut karny został jednak powtórzony, gdyż greccy piłkarze zbyt wcześnie wbiegli w szesnastkę. Druga próba Mbappe była skuteczna i dała Francuzom trzy punkty. 24-letni napastnik w swoim 69. występie w reprezentacji nie wykorzystał wielu dogodnych okazji, lecz powiększył dorobek do 39 bramek.

Grecy kończyli mecz w osłabieniu, gdyż w 69. min drugą żółtą kartkę dostał Mavropanos.

"Trójkolorowi" z kompletem 12 punktów prowadzą w grupie B. Drugie miejsce z dorobkiem sześciu punktów zajmują Grecy. Trzeci są Irlandczycy, którzy po porażkach z Francją i Grecją uporali się z Gibraltarem 3:0. Holandia jest czwarta, ale w eliminacjach ME rozegrała tylko dwa spotkania, gdyż w czerwcu uczestniczyła w turnieju finałowym Ligi Narodów.

Anglia - Macedonia Północna 7:0

Anglicy na stadionie Old Trafford w Manchesterze roznieśli Macedonię Północną 7:0, a już do przerwy prowadzili 3:0. Bukayo Saka po raz pierwszy strzelił trzy gole w meczu reprezentacji. Harry Kane zdobył swoją 57. i 58. bramkę w drużynie narodowej. Po jednym trafieniu zanotowali Marcus Rashford i Kalvin Phillips.

"Synowie Albionu" odnieśli czwarte zwycięstwo i prowadzą w grupie C. Drudzy z dorobkiem 6 pkt są Ukraińcy, którzy w poniedziałek odnieśli skromne zwycięstwo nad Maltą 1:0 po golu Wiktora Cyhankowa z rzutu karnego.

Szwajcarzy po pierwszej połowie wygrywali 2:0 z Rumunią po bramkach Zekiego Amdouniego, jednak dwie bramki Valentina Mihaila w końcówce spotkania dały Rumunom punkt. W innym spotkaniu grupy I Białoruś pokonała Kosowo 2:1. Helweci pomimo remisu mają 10 pkt i są liderami grupy I. Za nimi plasują się Rumuni - 8 pkt.

We wtorek zostaną rozegrane ostatnie czerwcowe spotkania eliminacji Euro 2024. Polacy w Kiszyniowie zmierzą się z Mołdawią. (PAP)