OPRAC.:
Z powodu alarmu terrorystycznego Szwedzi pozostali na stadionie
Z powodu alarmu terrorystycznego Szwedzi pozostali na stadionie PAP/EPA
Co najmniej dwóch kibiców reprezentacji Szwecji poniosło śmierć w wyniku ataku terrorystycznego, do którego doszło w Brukseli przed meczem eliminacji Euro 2024 z Belgią. Po pierwszej połowie zakończonej remisem 1:1 Szwedzi nie zgodzili się wrócić na boisko.

Tragedia przed meczem Belgia - Szwecja

Mężczyzna, który zastrzelił dwóch idących na mecz Szwedów, miał podczas ataku krzyczeć "Allahu akbar" - podał portal informacyjny 7sur7. Jako motyw ataku miał podać chęć "pomszczenia muzułmanów".

Zamachowiec zbiegł z miejsca tragedii. Wciąż trwają jego poszukiwania. Jak podał dziennik "Svenska Dagbladet", oprócz ofiar śmiertelnych są jeszcze ranni, ale strona belgijska nie potwierdziła ich narodowości.

Mecz został przerwany po pierwszej połowie przy wyniku 1:1. Ze względów bezpieczeństwa kibice długo nie mogli opuścić stadionu Króla Baudouina I. Szef ochrony Szwedzkiego Związku Piłki Nożnej Martin Fredman zaapelował, aby fani ze Szwecji po meczu nie udawali się na miasto, gdzie w barach zazwyczaj świętują zwycięstwo lub koją porażkę.

Na trybunach zasiadło ponad 35 tys. kibiców, w tym około 650 Szwedów, a wśród nich rodziny piłkarzy. "Stadion jest obecnie najbezpieczniejszym miejscem dla nich i nie chcemy aby wychodzili na miasto. Również piłkarze pozostaną na stadionie do odwołania" - powiedział szwedzkiej telewizji SVT obecny w Brukseli prezes tamtejszej federacji i były premier Fredrik Reinfeldt.

Mecz nie miał wielkiej stawki. Belgowie już wcześniej zapewnili sobie miejsce w przyszłorocznym turnieju finałowym w Niemczech, a Szwedzi stracili szanse bezpośredniego awansu na rzecz Austrii, która dwie godziny wcześniej w Baku pokonała Azerbejdżan 1:0.

Imponujący dorobek Portugalii

W cieniu tragedii w Brukseli rozegrano inne mecze eliminacji. W Atenach Grecja przegrała z Holandią 0:1 po golu z rzutu karnego Virgila van Dijka w doliczonym czasie gry. "Pomarańczowi" zrównali się punktami z Grekami, a mają przed sobą jeszcze dwa mecze - u siebie z Irlandią oraz na wyjeździe z Gibraltarem, natomiast rywale - tylko wyjazdowe spotkanie z pewną awansu Francją. W innym spotkaniu Gibraltar przegrał z Irlandią 0:4.

W starciu o drugie miejsce w grupie J Luksemburg przegrał u siebie ze Słowacją 0:1. Goście przybliżyli się do awansu. Grupę wygrała Portugalia, która w poniedziałek rozgromiła w Zenicy Bośnię i Hercegowinę 5:0. Wszystkie bramki padły w pierwszej połowie, a dwie z nich zdobył Cristiano Ronaldo, który poprawił swój rekord trafień w narodowych barwach do 127. Nikt inny nawet się nie zbliżył do tego osiągnięcia.W trzecim spotkaniu tej grupy Islandia pokonała Liechtenstein 4:0. PAP

Portugalia w eliminacjach do Euro 2024:

• 8 meczów, 8 zwycięstw
  • 32 zdobyte bramki
  • 2 stracone
Śląsk Wrocław w sobotę podczas meczu z Legią Warszawa ustanowi nowy rekord frekwencji w rundzie jesiennej. Widowisko śledzić będzie bowiem komplet widzów. Jak wygląda czołówka rankingu w Polsce? Póki co liderem jest... Warta Poznań. Poznaj TOP 10 tego zestawienia.

Najwyższe frekwencje w Polsce. Śląsk ustanowił nowy rekord s...