Jacek Sroka
Jacek Sroka
GKS Tychy (białe koszulki) wygrał z Tauronem KH GKS Katowice 4:1
GKS Tychy (białe koszulki) wygrał z Tauronem KH GKS Katowice 4:1 Karina Trojok
W meczu pierwszej z ósmą drużyną sezony zasadniczego łatwo było wskazać faworyta. GKS Tychy faktycznie wygrał, ale dwunaste z rzędu zwycięstwo nad zespołem z Katowic wcale nie przyszło wicemistrzom Polski łatwo.

Tyszanie oddali ponad dwa razy więcej strzałów na bramkę niż Tauron GKS, ale pierwszy raz krążek wpadł do siatki dopiero w II tercji, gdy Jarosław Rzeszutko zmienił lot krążka po podaniu Barłomieja Pociechy. Była to już 22 bramka najskuteczniejszego strzelca tyszan.
Gdy pod koniec tej odsłony Miroslav Zatko wykorzystał liczebną przewagę i strzałem z dystansu w okienko zdobył drugą bramkę wydawało się, że gospodarze kontrolują sytuację. Wystarczyła jednak wywrotka dwóch napastników tyszan za bramką rywali i szybka kontra katowiczan, po której Kalvis Ozols zdobył kontaktowego gola. Było to pierwsze trafienie w Polskiej Hokej Lidze łotewskiego obrońcy.
Ostatnia tercja należała do Jakuba Witeckiego. Napastnik tyszan grający na Stadionie Zimowym od 2009 r. najpierw zdobył trzeciego gola wykorzystując podanie w poprzek lodowiska Andreja Makrova i dobijając własny strzał odbity przez Matusa Kostura. Na sekundę przed zakończeniem spotkania 27-letni gracz tyszan przypieczętował sukces gospodarzy kierując krążek do pustej bramki, bo katowiczanie na ostatnie 85 sekund gry wycofali bramkarza.

Tuż przed końcem obejrzeliśmy jeszcze bójkę Bartosza Ciury z Ryanem Barlockiem, po której obaj zawodnicy długo dogadywali sobie nawzajem na ławce kar, ale nie miała ona wpływu na końcowy wynik. Spory wpływ na rezultat miały natomiast zupełnie niepotrzebnie łapane przez katowiczan kary. Jeżeli zawodnicy Tauronu GKS chcą sprawić niespodziankę i choć raz wygrać z tyszana-mi nie mogą faulować w ataku czy wyjeżdżać w szóstkę na lód.

W Bytomiu Polonia dość pewnie pokonała Orlika robiąc pierwszy krok w kierunku półfinału. O sukcesie podopiecznych trenera Tomasza Demkowicza przesądziła lepsza gra w przewadze. Obie drużyny dostały po sześć kar. Gospodarze połowę goli strzelili, gdy grali w pięciu na czterech, natomiast goście tylko raz wykorzystali podwójne osłabienie bytomian.

Jastrzębianie dzielnie walczyli w Nowym Targu. Po wycofaniu bramkarza w 58 minucie Tomas Kominek strzelił kontaktowego gola, ale później strata krążka przez JKH skończyła się tym, że Kasper Bry-niczka trafił do pustej bramki i przypieczętował sukces Podhala.

Wyniki I rundy play off

GKS Tychy – Tauron KH GKS Katowice 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
1:0 Jarosław Rzeszutko (22), 2:0 Miroslav Zatko (39), 2:1 Kalvis Ozols (40), 3:1 Jakub Witecki (45), 4:1 Jakub Witecki (60).
Stan rywalizacji play off 1:0 dla tyszan (gra toczy się do 4czterech wygranych). Kolejny mecz dziś o g. 18.00 w Tychach.

Tempish Polonia Bytom – PGE Orlik Opole 6:3 (1:1, 3:1, 2:1)
0:1 Łukasz Sznotala (6), 1:1 Mateusz Danieluk (13), 2:1 Elvijs Biezais (25), 3:1 Elvijs Biezais (28), 4:1 Richard Bordowski (34), 4:2 Maksim Kartoszkin (39), 5:2 Roman Malinik (47), 5:3 Rasmus Kulmala (53), 6:3 Tomasz Kozłowski (57).
Stan rywalizacji play off 1:0 dla Polonii. Kolejny mecz dziś o g. 18.00 w Bytomiu.

TatrySki Podhale Nowy Targ – JKH GKS Jastrzębie 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
1:0 Kasper Bryniczka (8), 1:1 Łukasz Nalewajka (19), 2:1 Damian Tomasik (35), 3:1 Sebastian Łabuz (52), 3:2 Tomas Kominek (58), 4:2 Kasper Bryniczka (60).
Stan rywalizacji play off 1:0 dla Podhala. Kolejny mecz dziś o g. 18.00 w Nowym Targu.

Comarch Cracovia – Unia Oświęcim 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)
Stan rywalizacji play off 1:0 dla krakowian. Kolejny mecz dziś o g. 20.15 w Krakowie (TVP Sport).

Materiał oryginalny: Hokej: GKS Tychy - Tauron KH GKS Katowice 4:1 [ZDJĘCIA] W śląskich derbach górą byli tyszanie - Dziennik Zachodni