I liga koszykarek. Ale emocje w hali Wisły! AZS Politechnika Korona wygrywa derby rzutem równo z końcową syreną

Bartosz Karcz
Ale emocje mieliśmy w sobotni derbach Krakowa w I lidze koszykarek. Długo zanosiło się na to, że Wisłą Orlen Południe wygra we własnej hali z AZS-em Politechniką Koroną, ale jeszcze raz okazało się, że koszykówka to sport, w którym trzeba być czujnym do końca. Tym razem o wygranej przesądził rzut równo z końcową syreną!

Wisła rozpoczęła ten mecz mocno, bo szybko wyszła na prowadzenie 8:0. Nie miało to jednak absolutnie oznaczać, że dla „Białej Gwiazdy” derbowe starcie będzie spacerkiem. AZS Politechnika Korona szybko się otrząsnęła i zaczęła gonić wynik. Udało się to jej na dwie minuty przed końcem po celnej „trójce” Weroniki Woźniak.

W drugiej kwarcie wiślaczki były nieznacznie lepsze, ale to wciąż nie było prowadzenie dające im jakikolwiek komfort. Raz bowiem miały osiem punktów przewagi, by po chwili już tylko trzy lub dwa. Ostatecznie na przerwę drużyny schodziły przy prowadzeniu Wisły 38:33.

Trzecia kwarta to głównie prowadzenie Wisły. Momentami wynosiło ono nawet jedenaście punktów, ale AZS Politechnika Korona nie rezygnowała. Na dwie i pół minuty przed końcem tej części mieliśmy remis 49:49, a po chwili 51:51. To jednak wiślaczki prowadziły pięcioma punktami przed decydującą kwartą (58:53).

A w czwartej kwarcie emocje sięgnęły zenitu, bo wszystko do samego końca toczyło się na dużym styku. Na piętnaście sekund przed końcem Wisła prowadziła tylko jednym punktem. Rzuty wolne wykonywała wtedy Aleksandra Mitrowska. Trafiła jeden z dwóch, mieliśmy 70:68 i piłkę dla AZS Politechniki Korony. Na jedenaście sekund przed końcem faulowana przy rzucie za trzy punkty była Weronika Woźniak. Miała trzy rzuty wolne, ale trafiła tylko jeden raz. I teraz to Wisła miała piłkę przy swoim prowadzeniu 70:69. I… wiślaczki zgubiły piłkę. Politechnika Korona, a konkretnie Marta Wdowiuk trafiła równo z syreną i to koszykarki z ul. Kamiennej cieszyły się z wygranej 71:70.

Wisła Orlen Południe Kraków - AZS Politechnika Korona Kraków 70:71 (18:15, 20:18, 20:20, 12:18)
Wisła OP: Stasiuk 14, Wilk 11, Kuczyńska 8, Krzywoń 8, Grzenkowicz 5, oraz Mitrowska 13, Zuziak 9, Kaźmierczak 2, Duchnowska 0.
AZS PK: Woźniak 16, Wdowiuk 14, Popiół 11, Mazur 10, Majda 0 oraz Kopiec 15, Wojtylas 5, Dolenc 0, Węglarz 0
Sędziowali: Paweł Berdyczko oraz Paweł Stolorz. Widzów: 150.