Osoby zaczynające swoją przygodę z bieganiem, zwykle mają z tym problem. Bo jak rozpoznać jaki rodzaj stopy mamy? Pronancja i supinacja brzmią bardzo egzotycznie. O co chodzi? Każdy biegacz ma swój własny styl i sposób stawiania stopy na podłożu. Przed zakupem obuwia warto to sprawdzić. Można to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy przygotować wodę i dwie białe kartki papieru lub gazetę. Stopy trzeba zamoczyć i stanąć na kartkach. W ten sposób będziemy mieć dokładny obraz. Stopa mocno pronująca to inaczej płaskostopie, więc na kartce papieru będziemy mieć odbitą dokładnie całą stopę. Stopę supinującą rozpoznamy po bardzo głębokim wcięciu. Dokładnie na kartce papieru będzie widać palce wraz z podbiciem stopy i piętę. Środkowa część stopy, a w zasadzie jej krawędź zewnętrzna będzie mocniej zarysowana. Oznacza to, że mocniej stopę stawiamy na jej zewnętrznej krawędzi. Ten rodzaj stopy jest zdecydowanie rzadziej spotykany. Natomiast stopa neutralna to taka, która zachowuje proporcje pomiędzy pronancją a supinacją.
Warto także odpowiedzieć sobie na pytanie w jakim terenie będziemy biegać. Jeśli planujemy bieganie po szutrowych lub leśnych ścieżkach oraz górach warto zainwestować w buty, które mają bardziej agresywną podeszwę. Jeśli zaś planujemy bieganie po asfalcie, wówczas trzeba pomyśleć o butach, które mają odpowiednią amortyzację. W przypadku alejek parkowych wystarczą uniwersalne buty do bieganie. Nie są naszpikowane technologiami, w związku z czym ich cena jest także odpowiednio niższa.
Kiedy warto wypróbować buty z większą amortyzacją? Idealnie sprawdzają się, w przypadku osób z nadwagą, dla których bieganie będzie sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Odpowiednio amortyzowane obuwie, zapewni komfort w trakcie bieganie i sprawi, że nie będą nas boleć kolana i stawy. Bardzo ważne jest by buty do biegania były odpowiednio większe. Głównie dlatego, że stopa w trakcie bieganie puchnie i przesuwa się. Jeśli kupimy buty idealnie dopasowane do stopy, możemy mieć pewność, że stracimy paznokcie u stóp. Dlatego buty do bieganie powinny być centymetr większe, mimo to, pięta powinna mocno trzymać się w bucie. Pięta w dobrze dobranym bucie nie powinna się ruszać, w przeciwnym razie musimy się liczyć z bardzo bolesnymi otarciami ścięgna achillesa. W profesjonalnych sklepach z obuwiem do biegania, znajdziemy miary do stóp. W ten sposób dokładnie sprawdzimy ile centymetrów ma nasza stopa. Buty do biegania zawsze przymierzamy w skarpetkach podobnych do tych, w których będziemy biegać. W większości sklepów sportowych, znajdują się już bieżnie, na których przed zakupem możemy wypróbować buty. Warto więc wskoczyć na 10 minut na bieżnię i sprawdzić, jak stopa zachowuje się w danym obuwiu w trakcie biegania.
Ceny butów biegowych zaczynają się od 130 złotych, jednak te profesjonalne kosztują nawet powyżej 600 złotych. Jeśli planujemy biegać regularnie, warto zainwestować w odpowiednie obuwie, by uniknąć kontuzji urazów nie tylko kolan i stawów, ale również kręgosłupa. Marka jednak nie ma większego znaczenia, ponieważ każdy powinien buty do biegania dobrać indywidualnie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?