Piotr Rzepecki
screen/ekstraklasa tv
„Rafał Janicki jest już po badaniach, które wykazały, że podczas urazu zostały uszkodzone struktury zarówno kostne, jak i więzadłowe prawej nogi”, czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie Górnika Zabrze. Klub za pomocą twittera ogłosił jak wygląda stan zdrowia obrońcy, który ucierpiał po brutalnym wejściu Ariela Mosóra w końcówce meczu Górnik-Piast. Obrońca Piasta za faul obejrzał czerwoną kartkę.

Szalony mecz w Zabrzu. Górnik przegrywa 2:3 z Piastem po zwariowanej pierwszej połowie i – zdawałoby się, że spokojnej drugiej – ale wcale nie oznacza to, że można było odejść od telewizora czy ze stadionu. Piłkarze kibicom na to nie pozwolili! Po pierwszym kwadransie Piast Gliwice prowadził 2:0 po dwóch niemal identycznych akcjach - dośrodkowanie Kądziora z rzutu wolnego w punkt i wykończenie; najpierw samobój Jensena, później główka Wilczka. Górnik Zabrze natomiast za sprawą Janzy i Krawczyka jeszcze w pierwszej połowie zdołał wyrównać stan meczu.

Końcówka meczu i jeden z wielu ataków Górnika Zabrze, który chciał wydrzeć chociaż punkt rywalowi, który od kilkunastu minut ograniczył się tylko do obrony. Lewym skrzydłem ruszył obrońca Rafał Janicki, który jak inny ze stoperów – Richard Jensen, dla zrobienia przewagi wcielał się w rolę napastnika.

Metr przed polem karnym rajd Janickiego został zatrzymany, a wchodzący w jego nogi Ariel Mosór za wszelką cenę chciał zażegnać niebezpieczeństwo. Na powtórce widać jak wchodzi w nogę postawną Janickiego, wybija piłkę, ale przy okazji „wycina równo z murawą” piłkarza Górnika.

Sędzia spotkania, Bartosz Frankowski, przy pomocy VAR nie wahał się z decyzją – wyciągnął czerwoną kartkę i odesłał Mosóra do szatni. Piłkarz, który przyczynił się do gola na 0:1 opuścił murawę kilka minut przed końcem (dzięki zachowaniu Mosóra zakotłowało się na samym początku meczu i Jensen posłał piłkę do własnej bramki). Piłkarze pograli trochę dłużej – bój trwał przez 100 minut i w ostatniej akcji meczu Górnik dopiął swego i antybohater z początku – Jensen – strzelił gola na 3:3.

Faul wyglądał bardzo groźnie i przez kilka minut Rafał Janicki nie był w stanie kontynuować gry. „W niedziele rano Rafał przejdzie zabieg operacyjny”, czytamy w komunikacie klubu. Brak byłego obrońcy Wisły Kraków byłby dla Górnika gigantycznym osłabieniem. Od poprzedniego sezonu jest podstawowym stoperem grającego na „trójkę z tyłu” Górnika.

PKO EKSTRAKLASA w GOL24

W ostatnich miesiącach coraz częściej słyszy się o polskich piłkarzach, którzy borykają się z bardzo poważnym urazem, jakim jest zerwanie więzadeł krzyżowych. Jakub Moder, Paweł Dawidowicz, Bartosz Kapustka, Dawid Kownacki, Arkadiusz Milik, Bartosz Białek, Marcel Wędrychowski, Rafał Wolski. To tylko niektóre nazwiska, które jednoznacznie kojarzą nam się z tego typu urazem. W niektórych przypadkach nawet kilkukrotnie! Czym spowodowane jest odnoszenie przez zawodników tej kontuzji tak często? Oto 4 powody stworzone przez nowojorskie centrum zdrowia Northwell Health.