Kwalifikacje ME koszykarek: Polska - Litwa ZDJĘCIA KIBICÓW, WYNIK Biało-Czerwone po dogrywce przegrały w Szopienicach

Tomasz Kuczyński
12.11.2023. Kwalifikacje ME koszykarek. Mecz Polska - Litwa w Katowicach.
12.11.2023. Kwalifikacje ME koszykarek. Mecz Polska - Litwa w Katowicach. Karina Trojok
W niedzielę 12 listopada 2023 roku w meczu kwalifikacji do mistrzostw Europy koszykarek Polska przegrała z Litwą po dogrywce 73:75. Mecz odbył się w hali w Katowicach-Szopienicach, gdzie swoje spotkania w PlusLidze rozgrywają siatkarze GKS-u Katowice. Zobacz ZDJĘCIA z meczu Biało-Czerwonych.

Polska rozpoczęła kwalifikacje do EuroBasketu 2025 kobiet od sensacyjnej wyjazdowej wygranej z aktualnymi mistrzem Starego Kontynentu Belgią 67:62. W polskiej reprezentacji oficjalnie zadebiutowała Stephanie Mavunga, która zdobyła najwięcej punktów - 21 (miała też 8 zbiórek). W drugim meczu grupy C Litwa pokonała Azerbejdżan 99:62.

Zobacz ZDJĘCIA KIBICÓW oraz z meczu Polska - Litwa kwalifikacjach ME koszykarek w Szopienicach, 12.11.2023 r.

Polska - Litwa: Jeden trening w hali w Szopienicach

Katowice w 2025 roku będą gościć uczestników EuroBasketu mężczyzn. Polskie koszykarki w Spodku w 1999 roku wywalczyły mistrzostwo Europy. Tym razem nie zagrały w legendarnym obiekcie.

- Zanim najlepsi koszykarze zagrają w Spodku podczas EuroBasket 2025, będziemy mogli wziąć udział w imprezach towarzyszących. Najbliższa to mecz naszych koszykarek, który odbędzie się już 12 listopada - awizował mecz Polek z Litwinkami prezydent Katowic Marcin Krupa.

Polskie koszykarski przygotowywały się do spotkania w hali AWF Katowice. W Szopienicach trenowały tylko raz - w dniu meczu - czyli tak, jak rywalki. - Handicap grania u siebie jest więc niewielki - przyznał trener Biało-Czerwonych Karol Kowalewski.

W sobotę wieczorem w szopienickiej hali siatkarze GKS-u Katowice grali z Jastrzębskim Węglem i dopiero po tym spotkaniu PlusLigi można było przygotować obiekt do wizyty koszykarek.

W niedzielę hala w Katowicach-Szopienicach licząca 1.500 miejsc wypełniła się po brzegi, a kibice liczyli na drugą wygraną koszykarek w kwalifikacjach do mistrzostw Europy, w których Polek nie ma od 2015 roku.

Polska - Litwa: 10 punktów przewagi do połowy

Pierwszego kosza zdobyły Litwinki, po rzucie za trzy punkty Dalia Donskichyte. Gospodynie odpowiedziały tym samym za sprawą Stephanie Mavunga. Polki przegrywały 8:11, ale z tego wyniku wyszły na prowadzenie 19:11, głównie za sprawą Mavungi, która w I kwarcie miała już 12 punktów. Ta część gry skończyła się 13 punktami przewagi - 28:15

Na początku II kwarty, kiedy trafiła Klaudia Gertchen, Polki prowadziły 30:16. Rywalki jednak zaczęły grać mocniej w obronie, gospodynie popełniały błędy, miał straty i przewaga stopniała do 3 punktów - 33:30. Trener Kowalewski wziął czas i przed przerwą znów udało się odskoczyć. Wynik do połowy 42:32 rzutem za trzy ustaliła Julia Drop.

Polska - Litwa: Zryw Polek i dogrywka

Biało-Czerwone nie potrafiły wypracować większej przewagi. Mało tego - Litwinki trafiały z linii rzutów wolnych, a w ostatniej minucie III kwarty doprowadziły do remisu 52:52 po „trójce” Gabriele Sulske. Ta sama zawodniczka na początku IV kwarty przymierzyła też za trzy punkty, a Gintare Petronyte i Santa Baltkojiene dołożyły po dwa wolne - 52:59 (Polki wcześniej prowadziły 52:45). Polki przegrywały już 53:64, ale przypomniały sobie, że też potrafią rzucać za 3, po trzech takich próbach z rzędu mieliśmy 62:64! Na 2 minuty i 10 sekund przed końcem po jednym celnym wolnym Mavungi był remis 65:65. Polki prowadziły 66:65 po „osobistym” Agnieszki Skobel, a na pół minuty do końca było 66:66. Biało-Czerwone straciły piłkę i Litwinki miały 7,5 sekundy na swoją akcję, w której nie zdołały trafić do kosza i konieczna była dogrywka.

W dodatkowym czasie ekipa gości odskoczyła na 66:70 i 68:74. Polki ambitnie walczyły i 1,3 sekundy przed końcem było tylko 73:75. Litwa wyprowadziła piłkę z boku nie dała sobie wydrzeć wygranej.