Letni Bieg Piastów 2023 - padł kolejny rekord. Zobacz zdjęcia

Jakub Guder
Jakub Guder
11 Letni Bieg Piastów za nami. Na mecie zameldowało się 1527 zawodników. To rekord frekwencji. Atmosfera była świetna, pogoda biegowa, a zawodnicy uśmiechnięci.

Gdy prawie pół tysiąca uczestników półmaratonu i niemal 400 ultramaratonu wyruszało w sobotę rano na trasę, towarzyszył im siąpiący deszcz i przyjemne 18 stopni ciepła. Ta świetna pogoda do biegania ustąpiła później słońcu i ciepłu, ale po kilku godzinach słońce się na szczęście schowało. Trasa wiodła przez piękne zakątki Gór Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.

W ultramaratonie silne tempo narzucili renomowani Daniel Dulski i Miłosz Szcześniewski. Losy zwycięstwa rozstrzygnęły się na ostatnich dziesięciu kilometrach, gdy prowadzący wcześniej Daniel Dulski zwolnił, a jego rywal w doskonałej formie pomknął do mety. Wśród pań klasę pokazała doskonała triathlonistka Klaudia Petters, który wygrała ze sporą przewagą nad znakomitą Katarzyną Bernat. W ubiegłym roku te panie finiszowały w odwrotnej kolejności. Na trzecim miejscu długo biegła Marta Witke-Orlikowska, ale pod koniec rywalizacji została wyprzedzona przez Anię Komisarczyk.

W półmaratonie czeski mistrz Tomas Preissler po bardzo wyrównanej walce wyprzedził Krzysztofa Perza i swojego rodaka Pavla Brydla. Wśród pań bezkonkurencyjne okazały się wałbrzyskie siostry bliźniaczki Edyta i Sylwia Gardeckie. Trzecie miejsce zajęła Karolina Borowska, a czwarte wielokrotna zwyciężczyni jakuszyckich zawodów Karolina Obstój.

W sobotę rozegrana została także pełna radości Wyprawa Zucha dla dzieci z podstawówek.

W niedzielę znakomity biegacz na orientację Michał Olejnik w rywalizacji na dystansie 12 km oderwał się od rywali na podbiegu na Samolot i samotnie finiszował. wyprzedzając ambitnie walczącego Jana Kaczora. Wśród pań zwyciężyła Karolina Dul. Jej entuzjazm na mecie był wielki, bo - jak mówiła - startowała u nas wiele razy, ale wygrać udało się po raz pierwszy. Drugie miejsce dla kapitalnej Magdaleny Bednarczyk.

W niedzielę odbył się także Marsz Nordic Walking z udziałem 149 osób oraz Bieg Przedszkolaka.

W 11 Letnim Biegu Piastów finiszowało 1357 osób na dystansach dla dorosłych i 190 dzieci. To rekord zawodów. W 2022 na mecie witano o 128 osób mniej.