Liga Narodów. UEFA robi pod górkę reprezentacji Polski? Europejska organizacja utrudniła tegoroczną edycję. Trzeba teraz wygrywać mecze

Jakub Jabłoński
Jakub Jabłoński
UEFA robi pod górkę reprezentacji Polski? Rewolucja w Lidze Narodów!
UEFA robi pod górkę reprezentacji Polski? Rewolucja w Lidze Narodów! adam jankowski
Liga Narodów. Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) podwyższyła znacząco poziom trudności w tegorocznej edycji Ligi Narodów. Nie są to, więc dobre wiadomości dla reprezentacji Polski, która w poprzednich edycjach często "psim swędem" potrafiła się utrzymywać w najwyższej dywizji. Teraz według nowych przepisów będzie trzeba... wygrywać mecze.

Liga Narodów. UEFA podwyższa poziom trudności

Rozgrywki Ligi Narodów przez wielu kibiców są traktowane po macoszemu. Nic dziwnego w teorii jest to tylko "turniej towarzyski", który umożliwia reprezentacji Polski sprawdzenie się z najmocniejszymi rywalami w najwyższej dywizji. Jednak warto przypomnieć, że to już drugi raz kiedy Biało-Czerwonym te rozgrywki ratują skórę, jeśli chodzi o awans na wielką imprezę piłkarską.

Najpierw w 2022 roku po marcowym triumfie ze Szwecją (2:0) drużyna Czesława Michniewicza pojechała na mistrzostwa świata w Katarze, a teraz dzięki tym rozgrywkowym gramy w barażach do mistrzostw Europy, które odbędą się w Niemczech. Te dwa przypadki pokazują, że nie należy lekceważyć jednak tego nowego formatu europejskiej organizacji.

UEFA stopniowo podwyższa poziom trudności. Spadkiem zagrożonych będzie teraz zdecydowanie więcej drużyn niż dotychczas. Te ekipy, które zajmą trzecie miejsca wcale nie będą już bezpieczne. Będą musiały zagrać dodatkowo z zespołami z drugich miejsc niższej dywizji o utrzymanie w swoim dotychczasowym układzie sił. Oczywiście pechowcy, którzy zajmą czwarte, ostatnie miejsce w swojej grupie z miejsca zostaną zdegradowani do niższej dywizji. To rzecz jasna niekorzystana zmiana dla reprezentacji Polski.

W dwóch ostatnich edycjach polska kadra zajmowała... trzecie miejsca. Teraz jeśli taki stan rzeczy, by się powtórzył czekałyby nas dodatkowe mecze z drużyną, która zajmie drugie miejsce w dywizji B.

Reprezentacja Polski poznała rywali w fazie grupowej. "Biało-Czerwonych" czeka trudne zadanie

Zmiany w rankingu. Trzeba wygrywać mecze

Reprezentacja Polski nie będzie mogła już przegrać wszystkich meczów i liczyć jakimś cudem na utrzymanie w najwyższej dywizji Ligi Narodów. Dodatkowo zmienić ma się również sposób układania rankingu tych "towarzyskich" rozgrywek. Do tej pory drużyny z dywizji A były klasyfikowane na miejsca 1-16, a potem 17-32 były zarezerowane dla następnego układu sił. Wtedy drużyna X mogła przegrać wszystkie mecze, a i tak być w zasadzie pewna udziału w barażach mimo sromotnej klęski w eliminacjach (czyt. reprezentacja Polski).

W tegorocznej edycji będzie zupełnie inaczej. Drużyny narodowe będą musiały się bardziej postarać, aby utrzymać swoje dotychczasowe miejsce w rankingu Ligi Narodów. Miejsca 9-16 w końcowym rankingu zajmą cztery najlepsze drużyny z dywizji B i czterej zwycięzcy barażów między trzecimi zespołami w dywizji A i drugimi z dywizji B.

Polska trafiła do wymagającej grupy. Znowu ta Portugalia...

W pierwszej edycji Ligi Narodów reprezentacja Polski natrafiła na drużynę z Cristiano Ronaldo na czele. Jak wtedy nasza kadra pod wodzą Jerzego Brzęczka sobie poradziła. A no... fatalnie. Biało-Czerwoni nie zachwycili swoją grą i zajęli ostatnie miejsce w grupie z Włochami oraz Portugalią. Tylko dzięki zmianom w przepisach rozgrywek nie spadli mimo zajęcia ostatniego miejsca w grupie liczącej jeszcze trzy drużyny.

Z Portugalczykami wówczas zanotowaliśmy porażkę u siebie na Stadionie Śląskim (2:3) po golach Krzysztofa Piątka i Jakuba Błaszczykowskiego. W rewanżu w Guimaraes remis uratował nam Arkadiusz Milik z rzutu karnego (1:1). Jak będzie w tegorocznej edycji? Weźmiemy rewanż za te pojedynki i już legendarny rzut karny Kuby Błaszczykowskiego podczas Euro 2016 we Francji? Poza Portugalczykami rywalami będą Chorwaci oraz Szkoci.

Liga Narodów. Wszystkie grupy w dywizji A

  • Grupa A1: Chorwacja, Portugalia, Polska, Szkocja
  • Grupa A2: Włochy, Belgia, Francja, Izrael
  • Grupa A3: Holandia, Węgry, Niemcy, Bośnia i Hercegowina
  • Grupa A4: Hiszpania, Dania, Szwajcaria, Serbia

REPREZENTACJA w GOL24

Ostatnie godziny okienka transferowego dla niektórych klubów byłī wyjątkowo pracowite. Kilka zespołów zdecydowało się na wzmocnienia określane mianem "Last Minute", na ostatnią chwilę. W tym polscy piłkarze zdecydowali się zmienić barwy klubowe. Kto na koniec okienka najbardziej się wzmocnił i dlaczego? Zobacz, najważniejsze ruchy transferowe dokonane w ostatnich godzinach! Kliknij w przycisk po prawej i zapoznaj się z najnowszymi zmianami barw

Najciekawsze transfery w ostatnim dniu okienka transferowego...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Liga Narodów. UEFA robi pod górkę reprezentacji Polski? Europejska organizacja utrudniła tegoroczną edycję. Trzeba teraz wygrywać mecze - Gol24

Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24