DW
Piast Gliwice idzie jak burza i depcze po piętach Lechii oraz Legii.
Piast Gliwice idzie jak burza i depcze po piętach Lechii oraz Legii. Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Lotto Ekstraklasa. Piast Gliwice wygrał z Cracovią 3:1 na własnym stadionie. Dwa pierwsze gole dla gliwiczan zdobył Aleksandar Sedlar, który w pierwszej połowie wykorzystał rzut karny, a po przerwie strzelił już z gry. Cracovia również odpowiedziała strzałem z 11 metrów, ale na drugiego i trzeciego gola piłkarzom Michała Probierza zabrakło już sił. Gości dobił w końcówce Paweł Tomczyk.

Przed meczem będący w bardzo dobrej dyspozycji w ostatnich tygodniach piłkarze Waldemara Fornalika byli na najniższym stopniu podium z dorobkiem 59 punktów. Dzięki wygranej zbliżyli się do lidera i wicelidera na jeden punkt. Ci jednak mają bezpośrednie starcie w sobotę. Z kolei "Pasy" - notujące wahania formy - raczej pogodziły się z faktem, że TOP 4 będzie bardzo trudnym, aczkolwiek możliwym do zrealizowania osiągnięciem. Tym razem podopiecznym Michała Probierza zabrakło niewiele.

Cracovia mogła wyjść na prowadzenie już w 3. minucie spotkania. Składna akcja "Pasów" zakończona mocnym strzałem Janusza Gola z 16. metra. Gola nie ma, ale Frantisek Plach z trudem obronił uderzenie kapitana Cracovii po podaniu Javiergo Hernadeza. W 8. minucie meczu w polu karnym upadł Joel Valencia. Sędzia początkowo puścił grę, ale zdecydował się skorzystać z weryfikacji VAR. Paweł Raczkowski po chwili wskazał na "wapno" a z jedenastu metrów nie pomylił się Sedlar.

Piast Gliwice mógł mieć to spotkani pod całkowitą kontrolą, ale po pół godzinie gry Tomasz Mokwa faulował Bojana Cecaricia w polu karnym. Airam Cabrera pewnie pokonał Placha, choć uderzył w sam środek bramki.

Po zmianie stron obie drużyny mogły wyjść na prowadzenie, ale nikt się nie spodziewał, że dublet ustrzeli środkowy obrońca Piasta. W 67. minucie, po centrze z rzutu rożnego, piłka spadła pod nogi Sedlara, a ten z bliska pokonał Michala Peskovicia.

W samej końcówce spotkania Cracovia dążyła do wyrównania, ale trzeciego gola strzelił Piast Gliwice. Rezerwowy Tomczyk wyszedł z kolegami z kontratakiem i wykorzystał podanie kolegi z drużyny. Choć otrzymał piłkę nieco "za plecy", złożył się do strzału jak rasowy napastnik i zapewnił Piastowi zwycięstwo.

Świetna postawa drużyny Waldemara Fornalika wiosną i seriami notowane zwycięstwa to tylko niektóre z powodów, dla których kibice bardzo chętnie odwiedzają stadion przy ul. Okrzei. Piłkarze grają niezwykle skutecznie i nie zostawiają za sobą jeńców. Nic dziwnego, że fani gliwiczan coraz głośniej śpiewają o mistrzostwie Polski - tak właśnie było w piątkowy wieczór.

Atrakcyjność meczu: 7/10
Piłkarz meczu: Aleksandar Sedlar

Polskie kluby specjalizują się w tym, że sprowadzają zawodników, których umiejętności stoją na bardzo niskim poziomie. Rzadko zdarza się odnalezienie prawdziwej perełki, a jeśli już taka się pojawi, szybko zostaje sprzedana na Zachód. Co, gdyby polskie kluby wolały jednak zaryzykować i sprowadzić wymienionych dalej piłkarzy? Oto najlepsi zawodnicy, z których zrezygnowano w Ekstraklasie!

Zrobili karierę, choć w Ekstraklasie z nich zrezygnowano. TO...